Hangi medya bitti?..
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

Hangi medya bitti?..

09 Ocak 2019 - 01:32

Bizim cenahta tutturmuşuz bir “medya bitti” sözü almış başını gidiyor.

Tamam aslında her meslek dalında olduğu gibi bizim kulvarda da kriz var.

Krizi bahane ederek, yan gelip yatarak, yattığınız yerden size kimse bir şey vermez.

Çalışacaksın, çabalayacaksın, projeler üreteceksiniz. Yan gelip yatarak hangi meslek dalında “var olmak” varda, bizim meslekte olacak?.

Yıllarca BİK’ten (Basın İlan Kurumu) beslenmeye alışık, üretimden, projeden uzak, muhabir yok, araştıran, yazıp çizeni yok, sadece bir haber ajansına abone olup yan gelip yatarak gazete çıkarmanın devri kapandı.

Konya’da çıkan 14 günlük gazeteden birini okuyun, başkasını okumaya gerek yok. Hemen hemen hepsinin başlığı da aynı, spotu da aynı. Sadece haberlerin yerleri değişiyor.

Baskılar ise bir kaçı hariç vahim.. Gazeteye resmi basılan insan kendisini bile tanıyamaz durumla karşı karşıya kalıyor.

Durum böyle olunca elbette ki gazete satışları dibe vuracak, vuruyorda zaten. Gazete satılmayınca, haklı olarak reklam da veren olmuyor. BİK’ten alınan paralarda eskiye oranla iyice düşünce, gazeteler bitme noktasına geldi. Çoğu gazetelerde her gün birer ikişer çalışanların işine son veriliyor. Böyle giderse gazeteleri, gazeteciler değil, artık dizgi, grafikçiler çıkaracak hale gelecek.

Sonuç gazetecilik bitti feryadı. Yok kardeşim biten gazetecilik değil, sizsiniz.

***

Bir süre önce Konyaspor maçı için Trabzon’a gitmiştik. Gittiğim her yerde olduğu gibi ilk önce bir gazete bayiine giderek o ilin tüm yerel gazetelerini almak olur. Trabzon’da da böyle yaptım. Beş gazete aldım.

Daha sonra Trabzon’a geldiğimi duyan daha önce çalıştığım Sabah Grubu’nda ve Fotomaç’ta müdürüm olan Nihat Erence akşam geç saatlerde kaldığımız otele geldi. Onunla görüştük. Kendisi Trabzonspor’un eski başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın sahibi olduğu Karadeniz Gazetesi’nin spor müdürlüğü için, Sayın Yılmaz’ın ricası üzerine İstanbul’dan Trabzon’a geçici olarak gelmiş. 6 aydır da buradaymış.

Trabzon basının konuştuk. Ertesi günde maç saatine kadar sevgili Murat Dönmez’le birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek gazeteci dostlarla görüştük.

Aldığımız bilgilere göre Trabzon’da 5 bin adetten aşağı satan yokmuş. 12-13 bin satan gazete bile varmış.. Bizimkilerin satışlarına göre “vay be” dedirtecek rakamlar. Bizimkilerin satış rakamlarını yazmaya utanıyorum.  

Konya’ya da gelince de bizim bürodaki arkadaşların önüne “alın bakın” diye, Trabzon’dan aldığım gazeteleri  koydum.. Pırıl pırıl baskı ve dolu dolu haber..  Beş gazetenin hiç birinin haberleri bir birinin aynısı değil. Yani emek verildiği belli. Emeksiz yemek olmaz. Baskısı ve içeriği ile gerçekten, hepsi bir birinden kaliteli ve güzel 10  numara gazeteler. 

300-400 bin nüfuslu Trabzon’da adam gibi gazeteler çıkarda, 2 milyon nüfuslu Konya’da neden bu gerçekleşmez?..

Önce bunu sorgulamamız gerekmez mi?. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in “varda biz mi vermedik” dediği gibi, sen gazete gibi gazete çıkardın da Konyalılar mı almadı?..

Yazık.. Gerçekten yazık...

***

Bir de polis olmayan “polisim”, savcı, hakim olmayan “savcıyım, hakimim” gibi bir çok meslek grubuna dahil olmayanlar, o meslektenmiş gibi kendilerini lanse edebilirler mi?.

Elbette edemezler. Ama maalesef bu memlekette, bir gazetenin ya da televizyonun kıyısından, has bel kader geçmiş birilerinin ortalıkta “gazeteciyim” diye dolaşmalarına ne diyeceksiniz ya?..

***

Dünyada medyada dijital devrim yaşanıyor. Televizyonlar yavaş yavaş internet üzerinden yayınlarına ağırlık vermeye başladı. Önce karasal yayın vardı, sonra hayatımıza uydu yayınları girdi. Şimdi ise karasal yayınlardan eser kalmadı. Kıyıda köşede kalmış karasal yayın yapan televizyonları kendi sahipleri bile izlemiyor. Uydu yayın yapan televizyonların sonu da yakın bir gelecekte tıpkı karasal yayın yapan televizyonlar gibi olacak. Şimdi zirvede internet yayıncılığı var.. Yani internet web tv. Bizde bu dijital devrime ayak uydurduk, gazetemizin adı ile KONYAOLAYTV’nin şu anda test yayınlarını yapıyoruz. Bir kaç ay sonra çok güzel projelerimizle karşınıza geleceğiz.

Haftalık Konya Olay Gazetesi, konyaolay.com haber sitesi, Konyaolaytv, Konyaolayfm yayınlarımızla, sizlerin desteği ve güveni ile çok güzel işlere  imza atacağız...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

sanalbasin.com üyesidir