EKONOMİK KRİZ !...
KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU

EKONOMİK KRİZ !...

09 Şubat 2017 - 01:40
Reklam

Çarşıda pazarda, yediden yetmişe herkesin dilinde bir “ekonomik kriz” lafı almış başı gidiyor..

Evet..

Ekonomik kriz var olmasına var.  Bunu kimse inkar edemez.  Fakir fukara, garip guraba gerçekten büyük ölçüde geçim sıkıntısı çekiyor. Ancak bu “Ekonomik kriz” edebiyatını, gerçekte yaşayan garibandan fazla, krizde malının üzerine mal katanlar, paralarını ikiye katlayan ağa babalar da yapıyor ya, insan ona içerliyor işte.

KRİZ YARATILIYOR

Konya’nın lüks kafelerinde, restaurantlarında, otellerin barlarını akşam üzeri bir turlayın bakalım yer bulmak mümkün mü?.  Alış veriş merkezleri, marketler hınca hınç dolu.. Ekonomik kriz var da buraları dolduranlar “kimler” diye insan düşünmeden edemiyor. Bu kişiler genelleme yapmasak da, çoğunluğu  ekonomik krizi bahane edip, borçlarını ha bire öteleyip ödemekten kaçınıyorlar. Bahane hazır: Ekonomik kriz!.

Zaten parası olmayan borcunu ödeyemiyor, ama parası olan da “ekonomik krizi” bahane ederek borcunu ödemeyince piyasada suni olarak kriz yaratılıyor. Parası olmayanın borcunu ödeyemediği bir dönemde,  parası olan borcunu öderse en azından piyasada bir daralma olmaz, kriz bu kadar çok hissedilmez.

SİSTEM BÖYLE

Arkadaşının dükkanında bir olaya tanık olan bir dost anlattı.. Arkadaşı ile otururken elinde veresiye defteri olduğu belli olan bir adam içeri girerek 1300 TL alacağı olduğunu ezile büzüle söyler. Arkadaşı “Ya bu krizde sende mi para istersin” diye adama bozuk atarak, elini cebine götürür.. 

Masanın altında cebinden çıkardığı paralardan 300 Lirasını çıkarır, adama verir. Adam sıkıla büküle biraz daha vermesini isterse de, başka para alamadan boynu bükük bir şekilde odadan çıkar gider. Adam çıktıktan sonra da, arkadaşı “ya bu lokantacılara da para yetiştiremiyoruz” diye adamın arkasından söylenirken, arkasındaki kasayı açar, cebinden çıkarttığı ve içerisinden 300 lira aldığı bir tomar parayı kasadaki bir yığın paranın üzerine atar, kasayı kapatır..  

Dostumuz “ya abi adama neden parasının hepsini vermedin” diye sorar.. Aldığı cevap: “Yooo abicim sistem böyle. Alıştırmaya gelmez” olur..

Bilmem başka bir şey söylemeye gerek var mı?..

Durum ortada...

--

Mİlliyet Konya Gazetesi  9 Şubat 2017

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

sanalbasin.com üyesidir