Cep delik cepken delik, bayram gelmiş neyime!
BÜLENT EŞMEKAYA

BÜLENT EŞMEKAYA

Cep delik cepken delik, bayram gelmiş neyime!

02 Haziran 2019 - 13:16 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 08:55
Reklam

Cep delik cepken delik, bayram gelmiş neyime!

 

Bayram nedir, neden, niye, nasıl yapılır? Bayramlar bir kutlamadır, bayramlar bir mutluluk şölenidir. İnsanlar mutlu olduğu, gurur duyduğu, onur duyduğu şeyler için bayram yaparlar. Toplumlar kendileri için değerli olan şeylerin bayramlarını kutlar ve bu bayramların temelin de birlikte olmak, dayanışmak ve paylaşmak vardır. İnsanlar bayramlar da en güzel ve özel kıyafetlerini giyerler, oyunlar oynanır, müzikler çalınır söylenir ve bunların eşliğinde de, şekerler, lokumlar, çikolatalar, börekler, çörekler baklavalardan oluşan en güzel yiyecekler, içeceklerle, en lezzeti yemeklerle ziyafetler yapılarak büyük, küçük, yaşlı, genç, kadın, erkek, çoluk, çocuk hep birlikte bayramlaş ılır ve kutlanır…

Buraya kadar güzel de, geldik şimdi zurnanı zırt dediği yere. Değerli insanlar bu bayramlar iyi güzel de, gel gelelim bunu yapabilmek için para gerekir, alım gücü gerekir, maddi olanakların yeterli olması gerekir. Eğer yoksa cebiniz de paranız, zengin çalar fakir oynar.

İnsanlar ne yapıyorlar diye bayram öncesi günler de şöyle bir piyasaya baktım da inanın işler acısı. Fiyatlar almış başını gitmiş, hatta atını almış Üsküdar ıda geçmiş ve hatta Üsküdar’ı bayağı gerilerde bırakmış. 60 TL’den aşağı et yok, bizimkisi ucuzundan olsun, sağlıksız ama olsun merdiven altı olsun deseniz bile 35–40 TL den aşağı şeker lokum, çikolata yok. Baklavanın, böreğin yanına bile yaklaşılmıyor. Baklavanın kilosu 70–80 TL den aşağı yok, su böreğinin küçük bir tepsisi ha keza öyle 70–80 TL… Oturun kendiniz yapın desek, şekerin yağın, unun kilo fiyatıyla eliniz yanar. Yine kilosu 8–10 TL den aşağı meyve,7–8 TL den aşağı sebze yok. Yok canım diyen varsa hodri meydan çarşıda pazarda buluşalım. Ha bir de çoluğa çocuğa bayramlık hediye alıyım derseniz sadece dersiniz ve demekle kalırsınız. İnsanlar bayramda birileri gelir de utanırız diye 200–250 gramlık ikramlıklar alıyorlar tabi alabilenler. Çocuklarına da sıkı sıkı tembihliyorlar kalırsa bayramdan sonra yiyin şimdi yemeyin diye.

Şimdi asgari ücretle çalışan bir emekçinin, kirası, elektriği, suyu, doğal gazı veya yakacağı, çocukların eğitimi, karın tokluğu şusu, busu gırtlağına kadar sıkmışken ve borç harç içindeyken ve kredi kartları ellerin de patlamışken varsın da bayram kutlasın. Milyonları bulmuş işsizlerin durumunu ise beynim duruyor konuşamıyorum bile. Ama bunca sıkıntıya rağmen sorsanız ülkenin ekonomisini bu duruma sokanlar bir eli yağda bir eli balda saltanat için de yaşarken sorumluluk duyup hiç rahatsız olmuyorlar bile. Sanki yoksulluğun, işsizliğin, parasızlığın, enflasyonun sorumlusu başkaları, hatta yoksullar, açlar, işsizler.

Bir şairin dediği gibi bu bayramda da ‘’cep delik cepken delik’’ ve diğer bir ozanın deyişine göre ‘’bayram gelmiş neyime’’İnsanlara bir bayram sevincini, mutluluğunu bile yarattıkları yoklukla çok görenler ettiğinden bulsun veya kendiliklerinden bulmazlarsa ki bulmazlar o zaman biz bulduralım ne deyim… Ben şimdi neyinizi kutlayım?

Durum bu iken kalabilirseniz esen kalın değerli okurlarım

 

Son Yazılar

sanalbasin.com üyesidir