3.Yılan Hikâyesi Eyt
BÜLENT EŞMEKAYA

BÜLENT EŞMEKAYA

3.Yılan Hikâyesi Eyt

30 Mayıs 2019 - 08:24 - Güncelleme: 07 Haziran 2019 - 13:26

Daha önce de 1. Taşeronluk ve 2. Bayram ikramiyesi olan yılan hikâyelerini yazmıştım ve bu yılan hikâyelerinden birisi çözüldü diğeri ise yaralı bereli atlatıldı. Şimdi sıra 3. yılan hikâyesinde yani Eyt’de ( Emeklilikte yaşa takılanlar da ).

Eyt’liler haklarını almak için iktidar ise vermemek için direnmekteler. Emeklilikte yaşa takılanların geçim ve daha önce kazanılmış ve çıkarılan kanunlarla gasp edilen haklarının iade edilmesi derdi, hükümetin ise kaynak bahanesiyle ifade ettiği dert. Bahane diyorum gerçekten de uydurulmuş bir bahane. Bu gün için hükümetin kendi açıklamalarına dayanarak söylemem gerekirse başta Suriyeliler olarak sığınmacılara 36 milyar dolar ( yaklaşık 220 milyar TL ) kaynak yaratılabilmesinin yanı da ve yine yaklaşık 12 milyar TL tutacak olan 1 milyon Eyt’li için kaynağı sorun etmesi bana göre kılıfına uydurulmuş bir bahaneden başka bir şey değildir.

Eyt’liler hakları için sokaklara çıkıp mitingler düzenliyorlar ve bu milyonları buluyor, bunca insan sokaklara çıkıp bir talepte bulunuyorlarsa bu taleplere hükümetin kulak tıkamaması ve çözümü için gerekeni yapması gerekir. Devlet kendi omurgasını oluşturan ve emekleriyle beslenerek ayakta durduğu vatandaşlarına, devlet vatandaş ilişkisi gereği kulak vermeli ve sorunlarını kesintisiz hizmet anlayışıyla çözmelidir. Asıl ve asil olan bir görevi yerine getirmemenin hiçbir bahanesi veya gerekçesi olamaz.

Ben bu yerel seçimlerden önce çıkacağını düşünüyordum ama çıkmadı belki tekrarlanan 23 Haziran seçimlerinden önce çıma ihtimali var bu kanunun. Yine de çıkmadı diyelim İstanbul seçimlerinin demokratik kurallar içerisin de kazasız belasız yapılması durumun da sonuçları iktidarın aleyhine çıkacak gibi görünüyor. Böyle bir durumda da erken seçim kaçınılmaz olacak ve bu da bir yıl içerisin de gerçekleşecek. Dolayısıyla ortaya çıkacak bir erken seçim de iktidarın çok ciddi oy sorunu olacak ve bunun için de aileleriyle birlikte birkaç milyonu bulan Eyt’lileri göz ardı edemeyecek ve bu Eyt kanununu çıkaracak diye düşünüyor ve öngörüyorum. Hak olduğu için değil de oy lazım olduğu zaman vatandaşın sorunlarını çözmeye kalkışmak geleneği sürmeye devam edecek yani. Vatandaş penceresinden çözülsün de nasıl çözülürse çözüsün de bir bakış açısı ve beklenti türüdür ne de olsa.

Çözümsüzlüğü getirenin görevidir bu çözümsüzlüğü rehabilite etmek ve çözmek. Bu bayrama çözülmesi ve vatandaşların çifte bayram yapması bir kazanç olurdu ama iki ay sonra bir bayram daha var, ha ona da iki bayram arası kanun çıkmaz diyebilirsiniz belki, o zaman bir yıl içerisin de seçim bayramına çıkarın bari de herkes bayram etsin. Çıkarmazsanız, bir gün illaki çıkar ve bayram kutlanırda size bayram kısmet olur mu onu bilemem artık…

Saygılarımla değerli okurlarım, nice bayramlara,esen kalın…

 

Son Yazılar

sanalbasin.com üyesidir