Reklam
Yağışlar Beyşehir Gölü için sevindirici
Reklam

Yağışlar Beyşehir Gölü için sevindirici

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde düşen su seviyesi, son yağışlarla artmaya başladı.

02 Ocak 2018 - 12:18 - Güncelleme: 02 Ocak 2018 - 16:24
Reklam
Reklam

 

Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz döneminde yaşanan kuraklık ve tarımsal sulama amaçlı olarak aşırı su çekilmesinin, gölün su seviyesinin önemli ölçüde düşmesine neden olduğunu belirtti.

Su seviyesinin azalmasına bağlı olarak göl kıyılarında sonbahar döneminde, çekilmeler yaşandığını vurgulayan Tan, Beyşehir Gölü'nün doluluk oranının, eski günlerine dönebilmesi için kış döneminde yağış beklentisi içerisine girdiklerini kaydetti.

Aralık ayı içerisindeki yağmur ve kar yağışının, gölün su seviyesine olumlu katkılar yaptığını anlatan Tan, şunları kaydetti:

"Geride kalan 2017 yılının son haftalarında gelen yağışla birlikte gölümüzün su seviyesinde yeniden başlayan yükselme süreci bizleri haliyle sevindirdi, gelecek için umut oldu. Ancak,bu yağışların devamının gelmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle gölden tarımsal sulama amaçlı olarak çok fazla su alımı yapıldı. Bu göl, Allah'ın bize bir lütfu ve emanetidir. Koruyup, kullanma dengesini gözeterek gelecek nesillere daha güzel bir şekilde aktarmamız gerekiyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD petrol fiyatı tahminini 11 dolar düşürdü
ABD petrol fiyatı tahminini 11 dolar düşürdü
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Giresun'da çocuklarla buluşacak
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Giresun'da çocuklarla buluşacak
sanalbasin.com üyesidir