"Ulvi Sultan Türbesi’nin adı aslına uygun olarak...

"Ulvi Sultan Türbesi'nin adı aslına uygun olarak değiştirilsin"

Vatandaşlar Valilik yanında restorasyonu yapılan Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidi'nin isminin aslına uygun olarak Alevi Sultan Türbesi ve Mescidi olarak değiştirilmesini istedi

09 Temmuz 2019 - 14:49

Konya Valiliği’nin batısında yer alan Ulvi (Alevi) Sultan Türbesi ve Mescidi’nin restorasyonu devam ederken, vatandaşlar, türbenin isminin aslına uygun yeniden değiştirilmesini istedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, tarihi eserlerin bakım ve onarımı kapsamında yaptığı çalışmalar dahilinde 2018 yılında başlattığı Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidi'nin restorasyonuna devam ediyor. Daha önce Alevi Sultan olarak anılan Mescidin adının Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidi olarak aslına uygun düzeltilmesini isteyen vatandaşlar, bunun merhum sultanın ruhuna saygısızlık olduğun söyledi.

Kaynaklarda Arapça Ulvi kelimesinin devamlı olarak Alevi diye okunduğunu, burada yatan zatın da Alevi Sultan olarak anıldığını hatırlatan vatandaşlar, “Konya Tarihi kitabının yazarı İbrahim Hakkı Konyalı da merhumun ismini böyle zikretmiştir. Bu nedenle Azerbaycan’dan gelen zatın isminin aslına uygun olarak Alevi Sultan Türbesi ve Mescidi olarak düzeltilmesi uygun olacaktır. Bu konuda üzerine görev düşen kurumların yetkililerini göreve çağırıyoruz” dedi.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Çiğdem’den Bakan Kurum’a teşekkür
Başkan Çiğdem’den Bakan Kurum’a teşekkür
Milli gururumuz Avrupa üçüncüsü oldu
Milli gururumuz Avrupa üçüncüsü oldu
sanalbasin.com üyesidir