TGF Başkanı Karaca’dan Konya Olay’a ziyaret

TGF Başkanı Karaca'dan Konya Olay'a ziyaret

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türkiye Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 4. kuruluş yıldönümünde Konya Olay Gazetesi'ni ziyaret ederek gazetenin İmtiyaz Sahibi Kemal Soylu ve ekibini tebrik etti. Anadolu basını olmadan Türk basınının olamayacağına dikkat çeken Karaca, basının içinde bulunduğu sorunların bir an önce çözülmesi için yasa çıkarılması gerektiğini kaydetti

21 Mart 2019 - 13:26

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı (TGF) ve Türkiye Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Konya Olay Gazetesi'nin 4. kuruluş yıldönümünde gazetemizi ziyaret ederek, başarılar diledi. Konya Olay Gazetesi Sahibi Kemal Soylu ile yerel basının sorunları ve geleceği üzerine sohbet eden Karaca, Anadolu basınının içinde bulunduğu sorunlardan bir an önce kurtulması için yasa çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Konya Olay Gazetesi'nin 4. yaşını kutlamak için bulunduğu Konya'da gazete ve Konya Olay Tv'nin İmtiyaz Sahibi Kemal Soylu ve ekibini kutlayan Karaca, "Anadolu’da basın hayatını sürdürmenin her geçen gün zorlaştığı bir dönemde sizlerin gerek 4. kuruluş yıldönümünü kutladığınız gazetenin, gerekse Konya olay Tv’nin yayınını başarılı bir şekilde sürdürmeniz takdir edilecek bir olay. Bütün illeri geziyor ve meslektaşlarımızın sorunlarının dağ gibi olduğunu biliyorum. Bunlara çözüm için çalışmalarımızı devam ettireceğiz" dedi.

Basının sorunlarını rapor haline getirdiklerini ve geçen hafta siyasi partilerin genel başkan ve başkan yardımcılarını ziyaret ederek bu dosyaları sunduklarını ifade eden Karaca, "Şunu herkes iyi bilmeli ki, Türkiye’de Anadolu basınının olmadığı, Konya basının olmadığı, Eskişehir basının olmadığı, Aksaray basının olmadığı bir ülkenin kalkınması da mümkün değildir. Senin de Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı Yönetim Kurulu’ndaki görevinde başarılı olduğunu biliyorum. Bundan sonra hep birlikte daha güzel işlere imza atacağımızdan eminim. Konya Olay Gazetesi ve televizyonunun tüm çalışanlarını şahsınızda kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum" diye konuştu.

TGF'nin Anadolu basınının sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaları hakkında da bilgi veren Karaca şöyle devam etti:

"TGF bildiğiniz gibi bir seçim dönemi geçirdi. Seçim döneminin hemen arkasından gelen mahalli seçim ve bu seçimin telaşlarını yaşıyoruz. Bu telaşa rağmen federasyonumuz göstermelik işler değil, gerçekten Anadolu basınının sorunlarının çözümü yönünde geniş kapsamlı çalışmalarını devam ettiriyor. Allah kolaylık versin, Anadolu basınının yaşaması çok zor. Her konuşmamda bir sözüm vardır; Anadolu basını cayır cayır yanıyor, bunu gören yok. Siyasilerin seçimden sonra Anadolu basınını cayır cayır yanmaktan kurtarmak için belli tedbir ve yasalar çıkarmasını bekliyoruz. Bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Anadolu basını Türk basınının ayakta kalması için en önemli unsurdur. Bunu herkes böyle bilmeli. Anadolu basını olmazsa Türk basını olmaz. Konya basınında tabi ki Türkiye’nin en başarılı gazete ve televizyonları var. Bizim Eskişehir’de olduğu gibi. Tabi ki gazetenizin, televizyonunuzun arkasında bir güç yoksa gerçekten yaşamak çok zor. 2019 yılında Anadolu basınının sorunlarına çözüm bulunmadığı taktirde bin 100 olan gazete sayısının 700-750’lere düşeceği korkusundayız. İnşallah bunu yaşamayız. Bu güçlüklere rağmen ayakta kalabildiğiniz için sizlere tekrar başarılar diliyorum."

Dünyada Türk birliğinin gelişmesi, kardeşliğinin artması için de programlar yaptıklarını dile getiren Karaca, TGF ve vakıf olarak Mayıs ve Temmuz'da gerçekleştirilmek üzere iki yurtdışı programı düzenlediklerini, Türk dünyasında yapılacak bu programların Türk birliği için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Konya Olay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kemal Soylu da 18 Mart 2015 tarihinde yayına başlayan ve 4 yıldır aralıksız, özgürce, tarafsız ve bağımsız yayıncılık yapmaya gayret eden Konya Olay Gazetesi'nin kuruluş yıldönümünde kendilerini ziyaret eden TGF Başkanı Yılmaz Karaca'ya teşekkür etti. Soylu, Türkiye Basın Vakfı Yönetimi'ndeki göreviyle özgür Anadolu basınının dik durması için mücadele veren ender kişilerden biri olan Karaca'ya her zaman destek olduğunu belirterek, basının sorunlarının çözülüp baskı altında kalmadan, özgürce halkın sesi olacağı günler için çalışacaklarını söyledi.

KONYA OLAY

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Veterinerler Beyşehir'de buluştu
Veterinerler Beyşehir'de buluştu
sanalbasin.com üyesidir