SP Milletvekili Karaduman’dan hükümete 3 önemli soru

SP Milletvekili Karaduman'dan hükümete 3 önemli soru

SP Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, ilgili bakanlıklarca cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı'na deprem, yerli otomobil ve YHT ile ilgili soru önergesi verdi

01 Şubat 2020 - 15:12

Saadet Partisi (SP) Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Elazığ depremi sonrasında bölgede yaptığı incelemenin ardından hükümete soru önergesi verdi.

Hükümetin deprem sonrasında yaptığı açıklamaları eleştirerek, bu açıklamalarla milletin algısıyla oynadığını ileri süren Karaduman, milletin hükümete sorularını şu şekilde yöneletti:

"Ak Parti Genel Başkanı 'Depremi durdurma şansımız var mı?' diyor. Yine en iyi bildiği işi yapıyor. Milletin algısına oynuyor. Elbette depremleri önleyemeyiz. Zaten kimse size 'depremleri neden önlemiyorsunuz? diye sormuyor. Bu millet size 'Depremlerin etkisini azaltmak için neden önlemler almıyorsunuz?' diye soruyor. Bu millet size 'Büyük şiddetli depremler geçiren ama etkilenmeyen Japonya gibi neden olamıyoruz' diye soruyor. Bu millet 21 yıldır deprem vergisi ödüyoruz bu paraları ne yaptınız? Nereye harcadınız?' diye soruyor. Bu millet '18 yılda olası depremler hususunda ne yaptınız?' diye soruyor. 'Elazığ ve Malatya'da deprem tahribatını önlemek için ne yaptınız?7 diye soruyor. '20 milyona yakın kişinin yaşadığı İstanbul’a olası deprem için hangi hazırlıkları yaptınız?' diye soruyor. 'Elazığ’da ki 6,8 şiddetindeki deprem Allah muhafaza İstanbul’da gerçekleşmiş olsaydı İstanbul’un mevcut haliyle nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalırdık?' diye soruyor. 'Elazığ’a ve çevresine dikkat edin. Orada tehlikeli gelişmeler var diye uyaran üstelik kurumlara da bilgi veren bilim adamlarını neden dinlemiyorsunuz?' diye soruyor. 'Yıkılan binalar sizlerin yönettiği bakanlıkları, sizlerin yönettiği belediyelerin izin verdiği ve denetlediği binalar. İşinizi neden doğru yapmıyorsunuz?' diye soruyor. 'Bir TV Programcısının düzenlediği yardım kampanyasına yapılan bağış, AFAD’a yapılan bağıştan daha fazla, vatandaşın güvenini neden kaybettiniz?' diye soruyor. 'Şehirlerimizi ekoloji ile ne zaman ve nasıl uyumlu hale getireceksiniz?' diye soruyor. 'Politikalarınız neticesinde Anadolu boşaltılıyor, nüfus büyük şehirlerde toplanıyor. Binalarda insan istifliyorsunuz bütün bu tehlikeleri görmüyor musunuz?' diye soruyor. 'Deprem sonrası toplanma alanlarımız neden yok?' diye soruyor. 'Dikey mimaride neden ısrar ediyorsunuz?, yatay mimariye geçmek neden çok zor?', 'Vatandaş yetki ve sorumluluk verdiğimiz iktidara soru sormak ne zamandan beri suç oldu?' diye soruyor. Kızmadan, tehdit etmeden, suçlamadan, savcılarınız üzerinden soruşturma açmadan devlet adamlığına yakışır bir biçimde üzerinde yüklenmiş olduğunuz sorumluluğu unutmadan neler yaptıklarınızı açıklamak zorundasınız. Millette, vekili de gazeteci de soru sorar ve siz bunları cevaplamak zorundasınız.

Şehirlerin rant odaklı değil, insan odaklı dizayn edilmesi gerektiğine işaret eden Karaduman, "Unutulmamalıdır ki deprem değil, rant odaklı politikalar öldürür" diye konuştu.

Yerli otomobil ve Yüksek Hızlı Tren ile ilgili de TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Karaduman, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş’ın "Aracın elektrikli motoru için Bosch, bataryası için Çin, entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla anlaştık. Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz" açıklamasının gerçekliğini sorarak, eğer doğruysa, bu üretimin yerli otomobil mi olacağını gündeme taşıdı. 

Karaduman, yerli otomobil ile ilgili ayrıca, "Yerli üretim anlayışınızın kıstasları nelerdir?Şayet doğrusuysa Türkiye'deki çeşitli fabrikalarda üretilen Mercedes gibi ürünler yerli mi olmaktadır? Aracın motoru Bosch’tan, bataryası Çin’den, aracın entegrasyonu için Alman Edag, Şaşi Myra’dan, tasarımı ise İtalyanlardan olacaksa yerli araba üretimi için bugüne kadar hangi şartların olgunlaşması beklenmiştir? Üretilen ürünün maddi ve manevi haklarının bize ait olduğu ancak kullanılan malzemelerin bize ait olmadığı ürün yerli midir? Üretilecek otomobilin pateni alınmış mıdır? 2022’de piyasa sunulacak otomobil Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı üretilecektir?" sorularını yöneltti. 

Karaduman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın cevaplandırması üzerine YHT ile ilgili verdiği önergede ise şunları sordu:

"Ankara -İstanbul arası mevcut YHT'nin 4,5 saat sürdüğü bilinmektedir bununla birlikte Sakarya, Düzce ve Bolu gibi birçok ilin hızlı trenden faydalanamadığını biliyoruz. Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren güzergâhına alternatif güzergâh ortaya koyduğunu ifade etmektedir. 4 yıldır üzerinde çalışıp hazırlamış olduğu YHT projesi üzerinde Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Gebze ve İstanbul şeklinde hat düşündüklerini ve bu güzergâhın her açıdan avantajlı olduğunu ifade etmektedir. Bu projeyle Ankara İstanbul arasını 2 saate düştüğünü ve daha düşük maliyetli proje olduğunu ifade etmektedir. Bu projeyle Batı Karadeniz'den gelen yolcuların Gerede'ye otobüsle gelip trenle İstanbul ya da Ankara'ya gidebileceklerini bu şekilde mazot, benzin, çevre kirliliği ve zaman açısından da daha karlı olduğunu iddia etmektedir. Yine bu projeyle Düzce - İstanbul arası 1 saat Bolu-İstanbul arası 70 dakika sabah akşam gidilebilecek mesafe olacaktır. Bu bağlamda; Ankara - İstanbul YHT projesine alternatif fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul hattı çerçevesinde TCDD’nin planladığı proje gerçekleşirse proje kendisini kaç yılda amorti edecektir? Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın çalışmaları bakanlığınız tarafından değerlendirilmiş midir? Değerlendirildiyse kabul edilmeme nedeni nedir? TCDD’nin planladığı projeden daha ucuz ve güvenli olduğu iddiası doğru mudur? Doğruysa projeyi değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Derebucak Kaymakamı Doğan'dan deprem açıklaması
Derebucak Kaymakamı Doğan'dan deprem açıklaması
Beyşehir Gölü'nde tehlike çanları çalıyor
Beyşehir Gölü'nde tehlike çanları çalıyor
sanalbasin.com üyesidir