’Şeyh Galib, yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır’

'Şeyh Galib, yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır'

Şair-Yazar Dr. İbrahim Demirci, TYB’nin düzenlediği konferansta Divan şiirimizin son büyük temsilcisi Şeyh Galib’i anlattı

17 Haziran 2019 - 00:40 - Güncelleme: 17 Haziran 2019 - 01:01

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Hoşca Bak Zatına-Şeyh Galib’ konulu konferansa katılan şair-yazar Dr. İbrahim Demirci; Sezai Karakoç’un Şeyh Galib’i Divan şiirinin son kahramanı olarak değil, yeniliğin yolunu açacak ilk kahraman olarak sunduğunu söyledi.

TYB(Türkiye Yazarlar Birliği) Konya Şubesi, hafta sonu edebiyatımızın önemli isimlerinden, Konyalı şair-yazar Dr. İbrahim Demirci’yi ağırladı. Hak yoluna ulaşmanın yollarını ve güzelliklerini anlatan ‘Hüsn ü Aşk’ adlı mesnevisiyle tanınan son büyük Divan şairi Şeyh Galip hakkında bir konuşma yapan Demirci, tahlilini yaptığı şiirle ilgili sunumunda özellikle tasavvuf adına önemli bilgiler verdi.

Kılınçarslan Konferans Salonunda tertip edilen programın sunuş konuşmasını yapan yazar Ayşe Ünüvar, Dr. İbrahim Demirci’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi. 

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Dr. İbrahim Demirci, Şeyh Galip hakkında kısa bir bilgi vererek, "Bundan 220 yıl önce sevdiğine, dostuna, Cenab-ı Hakka kavuşmuş Mevlevî bir şairdir. Vefat ettiğinde 42 yaşındaydı. Daha 24 yaşında divanını tamamlamış bir şair, 26 yaşında ise edebiyatımızın son büyük mesnevîsi ‘Hüsn-ü Aşk’ı kaleme almış idi. Dolayısıyla bu kısa ömür verimli ve bereketli geçmiştir. Bugünkü sohbette, onun bir şiiri üzerinde durmayı düşündüm. Bu şiir, Hüsrev Hatemî Hoca’nın bir kitabına da isim olmuş ‘Hoşca Bak Zâtına’dır" dedi.

Şiirin tahliline geçmeden önce; Şeyh Galib’in divan şiirinin son temsilcisi olmasının yanında o devirlerin, medeniyetin bittiği gibi bir algının oluştuğunu belirten İbrahim Demirci, Sezai Karakoç’un Şeyh Galib’i son kahraman olarak değil, yeniliğin yolunu açacak ilk kahraman olarak sunduğunu vurguladı ve Karakoç’un Şeyh Galip’ten bahseden şiirlerinden örnekler okudu.

Konuşmasında Şems - Hz. Mevlâna dostluğunun da Şeyh Galib’in ön plana çıkardığı konulardan biri olduğunu ifade eden Dr. Demirci, Şems’in Mevlâna için yola çıktığını söyleyen Şeyh Galib’in insanoğluna ‘sen de yola çık’ şeklinde seslendiğini ve insanoğlunun, İblis’in düştüğü duruma düşmemesi için sürekli Allah’a secde etmesi gerektiğini dile getirdiği beyitlerle şiirini hitama erdirdiğini söyledi.

Kılıçarslan Konferans Salonunda düzenlenen söyleşinin ardından İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, Dr. İbrahim Demirci’den günümüz insanına ve özellikle de gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatan bir kitap yazmasını beklediğini söyleyerek Katılım Belgesi’ni takdim etti.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beyşehir’de üretici kadın kooperatifi kurulacak
Beyşehir’de üretici kadın kooperatifi kurulacak
Beyşehir Meclisi, Barış Pınarı Harekatı için olağanüstü toplandı
Beyşehir Meclisi, Barış Pınarı Harekatı için olağanüstü...
sanalbasin.com üyesidir