Selçukya’da Dede Korkut anlatıldı

Selçukya'da Dede Korkut anlatıldı

Selçukya sohbetlerine konuk olan Dr. Mustafa Güçlü, kendi zaviyesinden Dede Korkut'u anlattı

26 Temmuz 2019 - 13:01

Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından her hafta düzenlenen Selçukya Sohbetleri’nde bu hafta Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Dede Korkut'u anlattı.

Dr. Güçlü, Orta Asya Türk kültürü, ozanların toplumdaki yeri ve işlevi ile Dede Korkut Destanlarını anlattı. Güçlü, Dede Korkut'un, somut belli bir insan değil efsanevi, sembolik bir kahraman olduğunu düşündüğünü ancak bunun öyle biri yok anlamına gelmediğini, tam tersine binlerce yıldır süregelen Türk Ozanlarının sembolik bir birleşimi olduğunu söyledi. Bu tespitine delil olarak da Dede Korkut'un kesin doğum ve ölüm tarihlerinin bulunamayışını ve eserdeki olaylara bakarak tanıklık ettiği dönemin en az 250-300 yıl sürdüğünü, bu sürenin normal insan ömrünü aştığını söyledi.

Bununla birlikte Dede Korkut ya da Korkut Ata ismi ile Turani toplumlarda ozanların atası olarak kabul görmüş manevi bir kahramanın, günümüzdeki dizilere kadar geniş bir tesiri olduğunu ifade eden güçlü, kültürel mirasımız olarak öneminin tartışmasız olduğunu söyledi.

Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Fatma Şeref Polat'ın teşekkür konuşmasının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Ahmet Köseoğlu , konuşmacıya teşekkür plaketi takdim etti.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hamzalarlı öğrencilerden basket takımlarına ilginç isimler!
Hamzalarlı öğrencilerden basket takımlarına ilginç isimler!
Konyaspor'da hazırlıklar devam etti
Konyaspor'da hazırlıklar devam etti
sanalbasin.com üyesidir