Patates Fuarı büyük ilgi gördü

Patates Fuarı büyük ilgi gördü

Patates Günleri Fuarı, Türkiye, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’den tüm patates sektörünü biraraya getirdi

27 Ağustos 2019 - 10:32

Türkiye’nin ilk ve tek Patates Özel Fuarı, Konya Karaömerler’de 80 bin metre kare alanda açık alan uygulamalı Tarım Fuarı konseptiyle 22 – 24 Ağustos tarihleri arasında 61 katılımcı firma, 387 yurtdışından olmak üzere toplam 4578 ziyaretçi ile gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk patates fuarı olma özelliğini taşıyan Patates Özel Fuarı hakkında bilgi veren DLG Fuarcılık Türkiye Genel Müdürü Onur Kiraz, fuarın açık alan uygulamalı tarım konseptinde yapıldığını söyledi. ÇiftçiTV’nin medya sponsoru, Grimme, APH Group, AGCO Massey Ferguson ve Rivulis Eurodrip firmalarının Launch Partner olduğu Patates Günleri Fuarı’nın uluslararası bir organizasyon kimliği taşıdığını belirten Kiraz, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Avrupa’daki patates sektörünün liderlerini fuarda ağırladıklarını belirttI. 

Fuar alanı olarak Konya’yı seçme nedenlerini “Türkiye’de sofralık, sanayi tipi ve tohum dahil olmak üzere 1,5 milyon dekar alanda patates ekimi yapılıyor. Ekili arazilerin yüzde 47’si Konya, Nevşehir ve  Niğde üçgeninde yer alıyor. Hem üreticilerimize yakın olmak hem de yurt içi ve yurt dışından gelecek ziyaretçiler için ulaşım ve konaklama kolaylığı açısından bu bölgeyi tercih ettik” cümleleriyle açıklayan Kiraz, ziyaretçilerin de bundan son derece memnun kaldığını kaydetti.

FUAR POTATO EUROPE'UN DEVAM NİTELİĞİNDE

DLG’nin 2006 yılından bu yana Avrupa’da düzenlediği ve dört ayrı ülkeyi (Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika) dolaşan  Potato Europe adlı bir fuar organizasyonu olduğunun bilgisini veren Kiraz “Ülkemizde ki patates sektörünün paydaşları olan tohum üreticileri, zirai ilaç imalatçıları, Tarım ekipmanı üretenler, büyük çiftçiler ve patates ticareti yapanlar bu fuarı çok yakından takip ediyor, her yıl Avrupa’daki fuarları ziyaret ediyorlardı. Bu nedenle Türkiye’de de patates sektörü açısından bilinen bir organizasyon. Ülkemizdeki patates sektörünün analizini yaparak ve sonrasında nereye evrileceğine dair bir vizyon çalışmasıyla destekledik. 1,5 yıl once başladığımız bu hazırlıklar çerçevesinde Avrupa’daki organizasyonun bir benzerini Türkiye’de gerçekleştirdik” dedi.

PATATES EKİMLERİ YAPILDI, FUARDA DA HASAT YAPILDI

DLG Fuarcılık olarak Türkiye’de 2010 yılından bu yana faaliyette olduklarına dikkat çeken Kiraz, “Açık alan uygulamalı Tarım fuarı konseptini ülkemize getirerek dokuz yıldır uygulamaktayız. Türkiye’nin ilk patates fuarında tüm ürünler dikildi, gübre ve ilaç uygulamaları yapıldı. Ürünler fuar zamanında kadar yetiştirildi ve çiftçiler ürünleri birebir görme imkanı kazandı. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından yetiştirilme süreci ve ürünün özellikleri fuara gelen çiftçilere anlatıldı” diye konuştu.

Makine ve ekipman kısmında da denemelerin yapıldığını aktaran Kiraz, şöyle devam etti:

“Fuar zamanında da önceden ekimi yapılmış tarlalarda fuarın Launch partnerleri GRIMME, APH GROUP, MASSEY FERGUSON makineleri ve ekipmanlarıyla, RIVULIS EURODRIP ekipmanları ile sulanmış patatesleri hasat etti. Dikim ve diğer aşamalarda da launch partnerlerimizin makine ve ekipmanları kullanıldı. Çiftçilerimiz hasat makinelerinin ve ekipmanların performansını yakından değerlendirme fırsatı buldu.”

KONYA OLAY

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'un 23. hafta hedefi 3 puan
Konyaspor'un 23. hafta hedefi 3 puan
Meram sebze üretim tesisinin geleceğini konuştular
Meram sebze üretim tesisinin geleceğini konuştular
sanalbasin.com üyesidir