"Önceliğimiz Kanal Konya Projesi olmalıdır"

"Önceliğimiz Kanal Konya Projesi olmalıdır"

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya'nın susuzluktan kurtulması için Kanal Konya Projesi'nin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

22 Şubat 2020 - 19:40

Konya’nın sorunlarını TBMM'ye taşıyan Yokuş, Konya’nın göç veren şehir haline gelmesinden çiftçilerine, bir türlü tamamlanamayan yol projelerinden ilçe sorunlarına kadar pek çok sorunu genel kurul gündeminde dile getirdi. Konya'nın yıllık 3 milyar metreküpten daha fazla suya ihtiyacı olduğunu hatırlatan Yokuş, "Konya'yı susuzluktan kurtarmak için Kanal İstanbul'u bırakıp, Kanal Konya Projesi yapılmalıdır. Dicle-Fırat'tan yılda 8-10 milyar metreküp su getirmelidir. Bu proje ile sadece Konya Ovası değil, KOP projesi içinde kalan 8 vilayet ihya olacaktır. Kanal İstanbul'a harcanması planlanan paranın dörtte 1 fiyatına yapılması mümkün olan bir projeyi hayata geçirmeliyiz. Yeter ki rant değil, halk densin" dedi.

KONYA NÜFUSU GÖÇ VERİYOR

Türkiye'nin nüfusunun AK Parti iktidarı döneminde yüzde 27, Konya nüfusunun ise yüzde 19 arttığını kaydeden Yokuş, "Konya’ya benzer illere baktığımızda Kayseri yüzde 31, Eskişehir yüzde 30, Bursa metropol kent yüzde 34 artmış durumdadır. Konya niye göç veriyor? Konya milletvekillerimiz, Konya'nın neden Türkiye ortalamasından 8 puan geriye kaldığını, bu metropol kentin sürekli göç verdiğini araştırmalıdır. 'Yatırım yaptık, uçurduk' demekle bir yere varılmıyor. Ne yazık ki, Konya’mızın nüfusu da hızla azalıyor" diye konuştu.

KONYA ÇİFTÇİLERİMİZ İCRALIK OLDU

Konya'da özellikle elektrik parasını ödeyemeyen 4 binin üzerinde çiftçinin icralık olduğuna dikkat çeken Milletvekili Yokuş, şunları söyledi: "Konya bazında bu kadar çiftçimiz sadece kuyulardan su çekmek için kullandığı elektrik borcundan dolayı icralık olduysa, bu çok önemli bir sorundur. Tarıma ve çiftçiye yönelik gerçekleri ifade ettiğimizde, çiftçiyi ihmal ettiklerini söylediğimiz, icralardan bahsettiğimiz zaman 'Biz, çiftçimize hak ettiğini verdik' savunmasını yapıyorlar. Şayet çiftçimize hak ettiği değer, kanun gereği verilmesi gereken hibe ve destekler verilmiş olsaydı bugün tarımın ve çiftçinin geldiği bu olumsuz konulara değinmezdik. Çiftçilerimize verilmeyen haklar yüzünden, köylerimiz artık boşalmış, çiftçimiz üretemez hale gelmiş ve sonuçta toprağa küsen çiftçi göç ederek şehirlerde amele olmaya başlamıştır. Eğer Türkiye’nin kalkınmasını istiyorsak, tarımı ihmal etmemeliyiz. Çiftçilerimize ve hayvancılıkla uğraşanlara ciddi mana da destek sağlamalı ve sahipsiz bırakmamalıyız.”

KONYA BORSASI ÇİFTÇİYİ SOYUYOR

Konya borsanının çiftçiyi mağdur ettiğini ileri süren Yokuş, "Hamaliye parası adında getirdiklerinden yüzde 4 alıyorlar. Hamal kalmadı ama bu para hala alınıyor. Çiftçiye karşı yapılan bu soygun ne yazık ki devam ediyor. Borsada işlem gören çiftçinin malları maalesef tüccarlar tarafından da taban fiyatın altında alınarak pazarlıkla çiftçiler perişan ediliyor ama kimsenin haberi yok” ifadelerini kullandı.

ILGIN’DAKİ PANCAR ÜRETİCİLERİMİZ CEZALANDIRILIYOR

Ilgın Şeker Fabrikasına şu anda mal veren 7 ilçenin çiftçilerinin perişan olduğuna dikkat çeken Yokuş, şunları söyledi:

"Çünkü taahhüt ettikleri ürünü alamadılar. Pancar üreticilerimiz, 'Biz pazarlık ettik fabrikayla ama Rabb'imizle pazarlık etmedik ki, o bize vermedi. İklim şartları kötüydü, vermedi ve biz mağduruz' diyor. PANKOBİRLİK'in Konya Şeker Fabrikası, Çumra Şeker Fabrikası çiftçiyi cezalandırmaz ama iktidarımızın satamadığı, elinde kalan Ilgın Şeker Fabrikası üreticilerimizi cezalandırır. Öte yandan Konya'yı Beyşehir üzerinden Antalya'ya bağlayacak olan Gembos yolu bitmedi. Yunak-Akşehir yolu bölünmüş bir şekilde duruyor. Yoğun kazaların yaşandığı Seydişehir-Bozkır yolu duruyor. Konya çevre yolunun 2'nci etabı yeni bitirilmiş, 3'üncü etabın projesi de yeni yapılmış, daha ne zaman biteceği belli değildir. Konya'nın Beyşehir Gölü için yedi yıl önce o dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan tarafından temizlenme sözü verilmişti. Beyşehir Gölü verilen sözden yedi yıl sonra, inşallah bu sene temizlenecek."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
THY sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
YHT seferleri durduruldu
YHT seferleri durduruldu
sanalbasin.com üyesidir