"Okul servis araçlarında ’dur’ kriteri ve hız kesici...

"Okul servis araçlarında 'dur' kriteri ve hız kesici olmalı"

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, okul servis araçlarında ulaşımın güvenli sağlanması için uyarılarda bulundu

10 Eylül 2019 - 11:37

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, okulların açılmasıyla gündeme gelen servis araçlarında ulaşımın güvenli sağlanması için takip sistemi, 3 noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk bulundurma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Sensörlü koltuk kriteri mali sebeplerden dolayı 3 Eylül 2020’ye ertelendiğini belirten Altun, "Okulların açılmasıyla birlikte geleceğimiz olan çocuklarımızın okula ve evlerine taşınması aileleri en çok düşündüren konudur. Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir biçimde okul ve evlerine taşınması çok önemli olduğundan çocuklarımızın emanet ettiğimiz okul servis araçlarını itina ile takip etmemiz gerekmektedir" dedi.

Altun, yeni mevzuat ile ilgili şunları söyledi:

"Öğrencilerin güvenli ulaşımı için, 2017’de revize edilen Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne göre, okul servislerinde araç takip sistemi, 3 noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk bulundurmak zorunludur. Ancak Sensörlü koltuk kriteri mali sebeplerden dolayı 3 Eylül 2020’ye ertelenmiştir.

Türkiye’de devreye girişi ötelenen yeni okul servisi mevzuatı yüksek güvenlikli bir okul aracını tanımlamaktadır. Bu nedenle yurt dışındaki güvenlik kriterleri ile Türkiye’deki durumu kıyaslayarak okul servis aracı mevzuatı ve denetimine dikkat çekmek istiyoruz.

Okul servis araçlarında güvenliği en üst seviyede tutan ABD’de öğrencilerin sadece yüzde 1’i okul otobüsünde yaşanan kazalarda hayatını kaybediyor. ABD’de okul yolunda trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sadece yüzde 1’i (yılda 4-6 kişi) okul otobüsünde, yüzde 58’i kendi kullandıkları araçlarda ve yüzde 23’ü de yetişkinlerin kullandığı araçlarda yaşamını yitiren öğrenciler. 

Amerikan ulusal trafik güvenliği dairesi NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) “Okul araçları ABD’nin en güvenli araçları olmak zorunda” ve “Okul araçlarıyla okuluna gidip gelen öğrenciler otomobille gidenlere kıyasla 70 kat daha güvenli” sloganıyla koydukları mevzuatla çok güvenli araçlar geliştirilmesini istemektedir.

Araçların bu yüksek güvenlik özelliklerini, iniş ve binişlerde trafiğin kesinlikle durmasını sağlayarak da pekiştiriyorlar ve durmayan araçların sürücülerine büyük cezalar veriliyor. Okul otobüslerinde Emniyet Kemeri zorunlu, ancak aracın içi ve koltuklar o şekilde tasarlanıyor ki öğrenciler takmasalar da yaralanma olasılığı en aza indiriliyor.

DUR uyarı işareti: ne yazık ki Türkiye’deki araçlarda yetersiz. ABD örneği yapılmalı. DUR uyarısını gören diğer araçların belli bir mesafede durması ve okul aracını asla geçmemesi gerekmektedir. Okul servis araçlarındaki dış mekan kamera sistemi uygulanmalıdır. Bu sistem takip edilerek gerekli denetim yapılmalı ve ceza kesilmelidir.

Bu iki noktanın dışında çok hayatî olan üçüncü bir nokta ise son aylarda ülkemizde yaşanan otobüs yangınları göz önüne alınarak yangın algılama sistemi tüm servis araçlarında zorunlu hale getirilmelidir. Okul servislerinde devreye alınacak bu karmaşık düzeneğin periyodik denetiminde bağımsız ve etkin bir teknik denetim uygulanmalıdır."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'un 23. hafta hedefi 3 puan
Konyaspor'un 23. hafta hedefi 3 puan
Meram sebze üretim tesisinin geleceğini konuştular
Meram sebze üretim tesisinin geleceğini konuştular
sanalbasin.com üyesidir