Öğrencilere çölyak anlatıldı

Öğrencilere çölyak anlatıldı

Glutensiz Yaşam Derneği, Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde, Çölyak ve Glutensiz Beslenme konusunda 4’üncü seminerini verdi

27 Şubat 2020 - 14:21

Yakın zaman önce kurulan Glutensiz Yaşam Derneği, Çölyak hastalığı ve Glutensiz beslenme konusunda yaptıkları farkındalık çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrencilere yönelik düzenlenen konferans ile çölyak hastalığı glutensiz yaşamın önemi anlatıldı.

Konferansta söz alan Glutensiz Yaşam Derneği Başkanı Öğr. Gör. Güngör Gökdağ, derneğin kuruluşu, faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Çölyak hastalığı ve Glutensiz Beslenme hususunda toplumda farkındalık oluşturmak ve duyarlılığı artırmak istediklerini söyledi.

Tanı alan çölyaklı bireylerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunları anlatmak, yaşadıkları sorunları dile getirmek için bu seminerleri düzenlediklerini kaydeden Gökdağ, konferansların yapılmasına katkı sağlayan okul idaresine, derneğin yönetim kurulu üyelerine ve glütensiz ekmek üretimiyle Çölyaklılara ve Glutensiz Yaşam Derneği’ne her zaman tam destek veren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür etti.

Selçuk Üniversitesi’nde hematolog olarak çalışan ve özellikle kök hücre alanında Türkiye’nin en iyi hekimlerinden biri olan Glutensiz Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulkadir Baştürk de Çölyak hastalığının tanımı, teşhisi, semptomları ve söz konusu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlara ayrıntılı bir şekilde değindi. Başatürk, Çölyak’ın şu an için bilinen tek tedavisinin ‘yaşam boyu süren glutensiz diyet’ olduğunu belirtti.

Dernek yönetim kurulu üyelerinden Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Diyetetik Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Elif Yıldırım ise şunları söyledi:

"Çölyaklılar günlük yaşamlarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması adına diyetlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Çölyaklı bireyler, buğday arpa, yulaf, çavdar ve bunlardan yapılan ürünleri tüketmemeli. Buğdaydaki proteinlerin yaklaşık yüzde 80-85'i gluten proteinlerinden oluşur. Gliadin ve glutenin proteinlerinin sudaki karışımından meydana gelen gluten; unlu mamüllerde yapının gelişmesine katkıda bulunur. Çökyaklılar, sadece gluten içeren besinleri değil, çapraz bulaşma yoluyla çok az miktarda dahi olsa glüten bulaşan söz konusu besini de tüketemezler. Dolayısıyla üretim hattının mutlaka farklı olması gerekir" dedi.

Öğrenci, öğretmen ve idarecilerin büyük bir ilgiyle dinledikleri program fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Konya İçin İyilik Vakti" yardımları bağışçılara iade...
Konya'ya giriş çıkışlar kapatıldı
Konya'ya giriş çıkışlar kapatıldı
sanalbasin.com üyesidir