Müşterisine kızan usta, çırağını triger kayışı ile dövdü

Müşterisine kızan usta, çırağını triger kayışı ile dövdü

Karatay Motor Sanayii'nde, ustası tarafından dövülerek ayakta duramaz hale getirilen 15 yaşındaki gencin dayak yediğini, ailesi, çocukları aksayarak yürüdüğünde anladı

22 Ağustos 2019 - 14:52

Konya’da ustası tarafından araba triger kayışı ile ayakta duramayacak hale gelene kadar dövülen 15 yaşındaki M. A. Yaşadığı dehşet anlarını anlattı. M.A., ustası tarafından dövülürken "Yapma diye yalvardım ağladım ama beni bırakmadı" dedi. 

Olay 7 Ağustos tarihinde Konya’nın merkez Karatay ilçesi Karatay motorlu taşıtlar onarım ve bakım snayiinde bir tamirci dükkânında meydana gelmiş 15 yaşındaki M.A ustası F.S tarafından motor triger kayışı ile ayakta duramayacak hale gelene kadar dövülmüştü. Anne ve babanın çocuklarının aksak yürümesinden şüphelenmesi ile olay ortaya çıkmış ve M.A ile ailesi usta F.S’den şikâyetçi olmuştu. 

ÖNCE TOKATLADI SONRA BOĞAZIMI SIKTI

15 yaşındaki M.A. olaydan günler sonra sessizliğini bozdu ve yaşadığı dehşet dakikalarını anlattı. M.A olaydan bir gün önce dükkandaki bir malzemeyi kırdığı için ustası tarafından dövüldüğünü dile getirdi. F.S’nin önce tokatladığını ardından boğazını sıktığını dile getiren M.A., ‘bir malzemeyi düşürdüm ve kırıldı. Ustam bana kızmaya başladı ve babasının yanında tekme tokat dövmeye başladı. Babası beni elinden aldı, kaçtım ama tekrar yakaladı ve boğazımı sıktı. F.S’den korktuğum için olayı ne aileme ne de başkalarına anlatamadım” dedi.

‘VURMA DİYE YALVARDIM AMA BENİ DİNLEMEDİ’

Müşterisiyle tartışan F.S. 15 yaşındaki M.A’yı dükkanın üst katına çıkararak yaklaşık 45 dakika boyunca triger kayışı ile dövdü. Dehşet anlarını anlatan M.A, kendisini öldürmesinden korktuğu için yardım isteyemediğini ifade ederek, “Sinirimi bozuyorsun, dükkânımın düzenini bozuyorsun diyerek beni dövmeye başladı. Ağlamaya başladım. Vurma diye yalvardım ama beni bırakmadı. Daha çok sinirlendi ve 45 dakika boyunca kayışla dövdü. Ne yapacağımı bilemiyordu. Elinden kaçmaya cesaretim yoktu. Kaçsam ve yakalasa daha kötü olurdu’ şeklinde konuştu

‘KUZENİM OMUZUNDA EVE TAŞIDI’

Dayak sırasında ustasının 5 dakika aşağıya indiğini ve bu sırada annesini aramayı düşündüğünü dile getiren talihsiz çocuk ‘5 dakika aşağıya indiğinde annemi aramayı düşündüm ama duyarsa beni öldürmesinden korktuğum için arayamadım. Yukarı geldiğinde dövmeye devam etti” diye konuştu. Yürüyemeyecek duruma gelen M.A. teyzesinin oğlunu arayarak kendisini eve bırakmasını istedi. Kuzeni yürüyemeyen M.A’yı omzunda taşıyarak eve getirdi.

KORKUYORUM, PSİKOLOJİM BOZULDU

M.A., F.S’nin ‘seni en dövmedim, kim dövdü bilmiyorum’ dediğini ve kendisini dükkandan gönderdiğini söyleyerek, “Artık korkmaya başladım. Bir yerde çalışmaya başlarsam kendimi ifade edemem. Yanlış bir şey olduğunda bana kızacaklar, dövecekler diye konuşamam. Psikolojim bozuldu. Rüyalarıma giriyor, sürekli beni dövdüğü anlar gözümün önüne geliyor” şeklinde konuştu. 

ÇOCUĞUMUZU SOKAKTA BULMADIK

F.S’nin, M.A’yı kendi babasının dövdüğünü ve para koparmak amacıyla yaptıkları iddiası üzerine konuşan anne S.A, “Biz çocuğumuzu sokakta bulmadık, kimsenin bunu yapmaya hakkı yok, sonuna kadar bu olayın peşindeyiz, ilgililerin ceza almasını istiyoruz. Şahıs kendisinin dövmediğini, babasının dövüp bizim ondan para koparmaya çalıştığımızı iddia ediyor. Bunların hepsi yalandır. Kendi suçunu bize yüklemeye çalışıyor. Habertürk’te haberi gördükten sonra bizi tehdit etmeye başladı” ifadelerini kullandı.   

SOSYAL MEDAYADA TEPKİ TOPLADI

Oto bakım ve onarım servisinde çalışan ve ustası F.S. tarafından feci şekilde dövülen M.A’nın fotoğraflarının sosyal medyada paylaşımları tepkilere neden oldu. Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve avukatlardan destek mesajları aldıklarını dile getiren baba Ö.A., “Olayın sosyal medyaya düşmesiyle, vatandaşlardan, sivil toplum kuruluşlarından, avukatlardan olumlu tepkiler aldık. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Yanımızda olduklarını söylediler. Tek ricamız sosyal medyada adli süreci etkileyecek bir girişimde bulunulmaması. Biz ailesi olarak adli süreci başlattık. Gereken şikayetlerde bulunduk. Çocuğumuzun başına gelen olayları tasvip etmediğimiz gibi kimsenin başına gelmemesi için mümkün mertebe duyarlı olalım” diye konuştu. 

‘3 AYRI SUÇTAN YARGILANMASINI İSTEYECEĞİZ’

Ailenin avukatı Ali Mercan, sürecin takipçisi olduklarını ve 3 ayrı suçtan yargılama talebi olacağını aktardı. Avukat Mercan, her suçtan en üst sınırda ceza almaları için hukukun tüm imkanlarını kullanacaklarını dile getirerek, “Dosyanın savcılığa intikali ile birlikte hukuki süreç başlayacak. Hak ettiği cezayı alması için elimizden gelen tüm hukuki imkanları kullanacağız. Bu olayda 3 ana tip suç unsuru bulunmakta. hürriyeti tahdit, kasten yaralama, Burada bir durum gözümüze çarpan durum ise suçun silahla işlenmiş olması. Araba triger kayışı bu olayda silah vazifesindedir. Üçüncüsü ise darp raporunun ardından kesinleştireceğimiz boğazını sıkma durumu. Kesinleşmesinin ardından kastan öldürmeye teşebbüs suçundan şüpheli yargılanması kanaatindeyiz. Elimizden geleni yaprak her bir suçtan en üst sınırda ceza alması için uğraşacağız. Ayrıca bu zamana kadar desteklerinden ötürü sivil toplum kuruluşlarına, bizimle yakından ilgilenen kamu kurum ve kuruluşlarına ve bu davada gönüllü olmak isteyen meslektaşlarıma da teşekkür ederim” dedi. 

Zafer SAMANCI - HABERTÜRK

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'de il başkanlığını Barış Bektaş kazandı
CHP'de il başkanlığını Barış Bektaş kazandı
Diyanet'ten ucuz alışveriş önerileri
Diyanet'ten ucuz alışveriş önerileri
sanalbasin.com üyesidir