Milletvekili Kara asbestli borulara dikkat çekti

Milletvekili Kara asbestli borulara dikkat çekti

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Selçuklu bölgesindeki asbestli boruların yaydığı tehlikeye dikkat çekerek, bu boruların bir an önce kaldırılması gerektiğini vurguladı

12 Mart 2020 - 13:15 - Güncelleme: 12 Mart 2020 - 14:09

Selçuklu ilçesinde altyapı, ulaşım, asbestli borular nedeniyle yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümü ve gerekli tedbirlerin alınması için hazırladığı araştırma önergesini Meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, bölgedeki asbestli boruların bir an önce değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Nüfus bakımından Konya'nın en büyük ilçesi olan Selçuklu'da tarımsal potansiyelin de yüksek olduğunu vurgulayan Milletvekili Kara, "Toplam işlenen tarım alanı 77.751 hektar olan ilçede ayrıca hayvancılık potansiyeli de oldukça yüksektir. Bu potansiyel maalesef tam anlamıyla kullanılamamakta ve çarpık kentleşme tarımsal alanlara zarar vermektedir. İlçedeki asbestli borular da bu nedenle tehlike arz etmektedir. Merkeze bağlı mahallelerde eski sistem içme suyu boruları kullanılmaya devam edilmektedir. Bu borular ihtiva ettikleri asbest nedeniyle hastalık riski taşımaktadır. Bu risklerin ortaya çıkışı 10 ila 50 yıl arasında sürmektedir. Başarakavak, Tepekent, Selahattin, Sızma, Eğribayat gibi mahallelerimiz başta olmak üzere asbest içeren eski tip borular yenilenmelidir” dedi.

ŞEFİKCAN KILIÇASLAN SAĞLIK OCAĞI AÇILMALI

Selçuklu’da yeni yapılaşan en büyük caddelerden birinin şefikcan caddesi olduğunu bildiren Kara, buradaki sağlık ocağı sorununa da dikkat çekerek, “Kılıçarslan mahallesinde sağlık ocağı kurulması gerekmektedir. Mahallede yaşayan nüfus tedavi için çevre mahallelere gitmektedir. Bu durum yaşlı ve bebekli mahalle sakinleri başta olmak üzere tüm vatandaşlar açısından sıkıntıya neden olmaktadır. Mahalleye ait bir sağlık ocağı ivedilikle hizmete girmelidir. Ayrıca Pazar alanlarının mahalle aralarından alınarak düzenli alanlara taşınması, trafik yoğunluğu olan yolların genişletilme çalışmalarının yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
THY sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
YHT seferleri durduruldu
YHT seferleri durduruldu
sanalbasin.com üyesidir