Reklam
Meram’daki büyük talana yargı tokadı

Meram'daki büyük talana yargı tokadı

Meram Belediyesi tarafından Cemiyeti Hayriye Vakfı'ndan takas yoluyla alınan ve imara açılması planlanan arsa hakkında Av. Tevfik Buğdaycı'nın açtığı dava sonucu imar planı iptal edildi

29 Kasım 2018 - 15:30

Konya'da, Meram Belediyesi tarafından vakıftan takas karşılığı alınan, 135 milyon liraya satılarak, imara açılması planlanan ve davalık olan araziyle ilgili karar çıktı. Meram'da yaşayan avukat Tevfik Buğdaycı'nın doğaya zarar verilmemesi için açtığı dava sonucu 2'nci İdare Mahkemesi'nce imar planının iptaline karar verildi.

Arazinin imara açıldığını tesadüfen öğrendiğini, doğanın katledilmesini engellemek için vatandaş olarak dava açtığını belirten Buğdaycı, huzurevinin arkasındaki engebeli arazinin Cemiyeti Hayriye Vakfının ağaçlandırma alanı olduğunu belirterek, "Vakıf ağaçların bakımı ve çevrenin korunması için işçi görevlendirdi. Burası imara açık alan değildi. Gedavet rüzgarlarının geçtiği bir alandır. Meram'ın yeşilliğinin bozulmaması için de bu bölgelerde 1 kat yapılaşmaya izin verilirken, kenti tamamen göreceğiniz manzaraya sahip bu alanda 3 kat yapılaşma düşünüldü. Tesadüfen öğrenip, hukuka aykırı olduğu ve doğanında korunması için dava açtım" dedi. 

Avukat Buğdaycı, dava açılan 2'nci İdare Mahkemesi'nce bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda imar planının iptal edildiğini kaydederek, vatandaş olarak görevini yapmanın huzuru içinde olduğunu kaydetti. Meram belediyesi'nin para kazanmak amacıyla Konya'yı katledici işler yaptığını öne süren Buğdaycı, "20 yıl sonra Meram'da yeşil kalmayacak. Davayı kazandıktan sonra birçok insan arayıp teşekkür etti. Bizim mücadelemiz yemyeşil bir Konya için. Meram da elimizden giderse Konya'da hiçbir şey kalmaz. O yüzden Konya'da güzel bir şehirde yaşamak için, çocuklarımıza miras bırakmak için bu davayı açtım. İnşallah bu imar planın iptalinden sonra Meram Belediyesi rant hesaplarını bırakır ve burayı güzel bir şekilde ağaçlandırır. Bizler de gelip ağaç dikeriz. Yemyeşil bir Konya'da yaşamak istiyoruz. Başka da bir şey istemiyoruz. Bu karara Meram Belediyesi'nin de itiraz etme hakkı var'' diye konuştu.  

- Olay

Cemiyeti Hayriye Vakfı tarafından merkez Meram ilçesine bağlı Köyceğiz Mahallesi'ndeki arsasının bir kısmı, Necmettin Erbakan Üniversitesi kampüsü yapılması için bağışlandı. Geri kalan, kentin tamamen görülebildiği manzaraya sahip, badem ağaçları dikili, engebeli arsa da Şükran Mahallesi'ndeki 38 dükkan karşılığında Meram Belediyesi'ne takasla verildi. Belediye tarafından imara açılması planlanan, yaklaşık 160 bin metrekarelik arsa, 135 milyon liraya satılmak üzere ihaleye çıkılırken, katılım olmadı. Arsa ve bölgeyle bağlantısı bulunmayan avukat Tevfik Buğdaycı da bu durumdan haberdar olunca ihale ve imar planı değişikliğinin iptali için dava açtı. 2'nci İdare Mahkemesi'nde görülen dava için bilirkişi raporu hazırlandı.

Bilirkişi raporunda; arazinin daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 'Konya-Karaman Çevre Düzeni Planı'nda 'ağaçlandırılacak alan' olarak belirlendiği; ancak sonra 'kentsel gelişme alanı'na dönüştürüldüğü kaydedildi. Arazi içinde kuru dere yatağının bulunduğu, sağlık tesisi, ortaokul ve konut alanı gibi fonksiyonların orta kısımlarından dere alanının geçtiği, dere alanlarından 10 metre koruma bandı oluşturulduğunda kalan alanların yapılaşmaya uygun olmadığı belirtildi. Bölgenin, yerel rüzgar gedavetin doğuş alanı olduğu bildirildi. Arazinin 3'üncü derece sit alanı olduğu ve 3 katlı yapılacağı, komşu parsellerde ise 1 kat yapıldığı için planlama yöntem ve tekniklerine, şehircilik ile planlama esaslarına, plan bütünlüğüne, doğal sit alanı bütününü olumsuz etkileyeceği ve rant elde etme arzusuna hizmet eden planın kamu zararına yol açacağı için kamu yararına uygun olmadığına yer verildi.

Bunun üzerine İdare Mahkemesi tarafından kasım ayında imar planının iptaline karar verildi.

KONYA OLAY

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet incili
  5 ay önce
  Kutlarım. Çevreyi korumak, roğayı korumak; çoçuklarımızın torunlarımızın geleceğini korumaktır. Konya Olay ı da kutlarım. Cesaretinden ve doğruların peşinde olduğundan. Malum son yıllarda rantçılık, menfaatçılık, ahlaksızlık aldı yürüdü...
 • Nazmi Sırıt
  5 ay önce
  Sayın Tevfik Buğdaycıyı tebrik ederim.Konyamızun oksijen deposu Meramıöızın katledilmesine ve rant uğruna güzelim arazinin ta*** edilmesine dolayısıyla bu oldu bittiye seyirci kalmaması nedeniyle Konya halkı adına şükranlarımı sunarım...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıldız Entegre'den Antalya buluşması
Yıldız Entegre'den Antalya buluşması
"Demir bileğiyle" dünyayı devirmek istiyor
sanalbasin.com üyesidir