Konya yönetimi düğün konvoylarına savaş açtı

Konya yönetimi düğün konvoylarına savaş açtı

Konya protokolü, yaklaşan düğün sezonu öncesinde düğün konvoyları, izinsiz havai fişek kullanımı ve beraberinde getirdiği gürültü kirliliğine karşı savaş açtı. Konu ile ilgili düzenlenen toplantıda, halkın konuya duyarlı olması istenirken, yasanın getirdiği kurallara uymayanların cezalandırılacağı vurgulandı.

18 Şubat 2020 - 12:36 - Güncelleme: 18 Şubat 2020 - 18:19

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca sokak düğünleri, düğün salonları, düğün konvoyları ve hava fişeklerle ilgili Tantavi Kültür Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Konya'da gelenek haline getirilen düğün konvoylarının trafikte aksaklıklara, kazalara ve ambulans, itfaiye gibi araçların trafikte ilerlemesine engel olduğuna dikkat çekilen toplantıda, vatandaşların duyarlı olması istendi.

Düğün konvoylarının kazalar başta olmak üzere pekçok olumsuz olaya sebep olduğuna dikkat çeken Vali Toprak, düğünlerde silah atmanın ilkel bir davranış olduğunu vurguladı. Sokak düğünlerinde geç saatlere kadar yapılan gürültünün ise kişi haklarına saygısızlık olduğunu ifade eden Toprak, Konyalıları duyarlı olmaya çağırdı. Toprak, "Düğün ya da asker uğurlama konvoyları, düğünlerde atılan silah, havai fişek atılması ve gürültü konusunda asla taviz vermeyeceğiz. Gerekirse her düğüne bir polis görevlendirerek, bu konuda istenmeyen olayların meydana gelmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Valilik ve Emniyet Müdürlüğü'nün düğün konvoyları ve düğünlerde silah atışı ile ilgili gösterdiği hassasiyetin kendilerini memnun ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Altay da "Çünkü şehri hep birlikte yönetiyoruz. Bu konuda tedbir almak gerekiyor. Gelenklerimizi yaşatmak güzel ama şehir düzenini ortadan kaldıran düğün konvoyları şehirde kaosa neden oluyor" diye konuştu. Halkın düğün konvoyları, gürültü ve silah atışı ile ilgili rahatsızlıklarını gidermek için gerekli tedbirleri aldıklarını kaydeden Altay, Konya merkezinde bulunan 84 düğün salonundan bu kurallara uymayan ve ruhsatsız salonlarda belediye başkanları olarak nikah kıymayacaklarını söyledi.

Tente konusunda son günlerde yeniden gündeme gelen sıkıntıla da değinen Altay, "İmar barışından dolayı yeni oluşumlar var. Şehrin estetiğini korumak biçim görevimiz. Meclisimiz bununla ilgili karar aldı, ilçe belediyerelimiz de bu kararı uyguluyor" ifadelerini kullandı.

Düğün konvoylarında oluşan hasar ve yazılan cezaların yüksek rakamları bulduğuna işaret eden İl Emniyet Müdürü Aydın ise konvoylarda kırmızı ışıkta durup oynayan vatandaşların ambulans, itfaiye gibi acil önceliği olan araçlara engel olduğunu, bu sebeple bir çok kişinin canının tehlikeye girebildiğini vurguladı. Aydın, "Konvoylarda kırmızı ışıkta araçtan inip oynayanlar, kendilerini görmüyoruz zannediyorlar ama görüyoruz. Bunlara da ceza uygulayacağız. 570'i belediyeye ait olmak üzere toplam bin 322 kamera ile denetim yapıyoruz. Seyyar Plaka Denetleme Sistemi'ni (PDS) de devreye koyuyoruz. Makas atan, drift yapan, düğün konvoylarında hata yapanlar, yasanın getirdiği cezalarla cezalandırılacaktır. Eğer konvoylarda istediğimiz yasaya uyulmazsa evet her düğüne bir polis görevlendireceğiz" şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda Konya Valiliği, Büyükşehir, Selçuklu, Meram ve Karatay belediyeleri tarafından hazırlanan "Konvoya Hayır" konulu kamu spotunun gösterimi yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den evdeki sosyal yaşama destek
Büyükşehir'den evdeki sosyal yaşama destek
Can kaybı 92'ye yükseldi
Can kaybı 92'ye yükseldi
sanalbasin.com üyesidir