Konya’da Aleviler ’İlgi Cemi’ düzenledi

Konya'da Aleviler 'İlgi Cemi' düzenledi

Alevi Kültür Dernekleri Konya Şubesi tarafından  düzenlenen 'İlgi Cemi'ne  dernek üyeleri  ve Konya’da yaşayan Aleviler yoğun ilgi gösterdi

31 Aralık 2018 - 10:48

Alevi Kültür Dernekleri Konya Şubesi, 'İlgi Cemi' düzenledi. Mansur Baba Ocağı Dedesi Seyfettin Elaldım’ın Cem’e girerek dar duasını okumasıyla başlayan törende yapılan tüm işlerin hakkın ve halkın rızasıyla yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Günümüzde yaşanan tüm sorunların çözümünün Alevilik felsefesi içersinde ele alındığını kaydeden Elaldım, “Alevilik, bölmek için değil birleştirmek için vardır. Alevi inancına sahip insan her işini hakkın ve halkın rızası için yaptığından hiçbir kötülük beklenmez” dedi. Cem’e katılan cemaatten birbirleri arasında sorun varsa rızalık istenmesini talep eden Elaldım, tüm katılımcıları yaşamlarının her anında edepli olmaya davet etti.

On iki hizmet deyişinin okunmasının ardından Dede Elaldım, on iki imam için toplu dua etti. Postun serilmesi ile devam eden törende Tezekkâr hizmeti yapılarak, Çerağ adı verilen mumlar yakıldı. Daha sonra Cem’de görev alan Süpürgeci, Gözcü gibi hizmet dualarının okunmasının ardından Tevbe, Gülbank, Duvazimam, Tevhid ve Miraçlama’dan sonra Kırklar Semahı dönüldü. Ozan Turabi Kaya’nın, okuduğu deyişler eşliğinde semahların yapıldığı törende, Saki Suyu dağıtımı, mersiyelerin okunması gerçekleştirildi. Tören, Süpürge, Lokma hizmetinin ardından törenin başında yakılan Çerağ söndürüldü, serilen Post kaldırıldı. Törenin sonunda on iki hizmeti gerçekleştirenler için toplu dua okunması ve dağılma duası yapıldı.

Alevi Kültür Derneği Konya Şube Başkanı Asum Dayanç, "Dernek binamızda Alevi canlarımızla huzur içerisinde mübarek bir olaya imza attık. İbadetimizi yerine getirdik. Her zaman söylediğimiz gibi biz herkesin ibadetine saygı duyarız. Herkes inancı gereğince ibadetini özgürce yapabilmeli".diyerek, Mansur Baba Ocağı Dedesi Seyfettin Elaldım, Halk Ozanı Turabi Kaya ve Rehber Veysel Günaydın ile tüm katılımcılara teşekkür etti.

Program sonrasında  misafirlere Hızır Lokması ikram edildi.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Veterinerler Beyşehir'de buluştu
Veterinerler Beyşehir'de buluştu
sanalbasin.com üyesidir