Kadir Şeker için Konya’da herkes seferber oldu

Kadir Şeker için Konya'da herkes seferber oldu

Sosyal medyada vatandaşlar #Kadir için adalet ve #Kadir suçsuzdur etiketleriyle binlerce mesaj yayınladı.

09 Şubat 2020 - 16:30 - Güncelleme: 09 Şubat 2020 - 17:21

Konya’da bir parkta sevgilisi tarafından darp edilen A.D isimli kadını kurtarmak isterken şiddet uygulayan Özgür Duran isimli şahsın ölümüne neden olan 20 yaşındaki Kadir Şeker için avukatlar sefer boldu. Sözcü'ye açıklamalarda bulunan Her Yerde Adalet Platformu Genel Başkanı Av. Özkan Öztürk, "Yaklaşık 15 avukatla birlikte Kadir Şeker'in yargılanma sürecinde kendisine gönüllü olarak hukuki manada her türlü hizmeti vermeye hazırız" dedi.

Ayrıca sosyal medyada da vatandaşlar #Kadir için adalet ve #Kadir suçsuzdur etiketleriyle binlerce mesaj yayınladı

Konya'da, kız arkadaşı Ayşe D.'yi darp eden Özgür Duran adlı kişiyi engellemek isterken ölümüne yol açan 20 yaşındaki Kadir Şeker 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

"15 AVUKATLA KADİR ŞEKER'İ SAVUNACAĞIZ"

Kadir Şeker'in bir kadını korumak isterken olayın yaşandığını belirten Her Yerde Adalet Platformu Genel Başkanı Av. Özkan Öztürk, 15 avukatla birlikte Kadir Şeker'i yargılanma sürecinde gönüllü olarak savunacaklarını aktardı.

"KADİR ŞEKER ŞİDDET OLAYINA SESSİZ KALMADI"

Kadir Şeker'in bir şiddet olayına sessiz kalmadığını belirten Av. Özkan Öztürk, şöyle konuştu  " Gün geçmiyor ki her gün yeni bir şiddet mağduru ve şiddet eğilimi ile karşılaşmayalım. Konyalı Kadir'de bu noktyada insanlık onuru adına çevresinde cereyan eden şiddet eğilimine karşı sessiz kalmadı. Fakat bu sessiz kalmama acı bir şekilde sonlandı.

"KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇU BU HADİSEDE TATBİK EDİLEMEZ"

Toplumda meydana gelen şiddet eylemlerinde vatandaşlar genellikle olayı cep telefonu ile kayıt altına alıp sosyal medyadan paylaşıyor. Oysa ki Kadir olaya duyarsız kalmayarak genç kadını kurtarmak adına olaya müdahale etmiştir. Meseleye hukuksal açıdan baktığımız zaman Türk Ceza Kanunun 86'ncı maddesinde ifade edilen kasten adam öldürme  suçu bu hadisede tatbik edilemez.

Aleni bir biçimde Türk Ceza Kanunu'un 25. maddesinde ifade edilen Meşru müdafa Hakkı bu elim hadisede kesinlikle değerlendirilmeli diye düşünüyoruz.  Türk Ceza Kanunun 25'inci maddesi dışında 27/2 Meşru Savunmada Sınırın Aşılması Hali'nin de bir cezasızlık hali olduğunu ve bir hukuka uygunluk sebebi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Dolayısıyla her yerde Adalet Platformu hukukçuları olarak, bundan önceki birçok gündeme gelen  hukuksal davaya müdahil olduğumuz gibi bu konuda da üstümeze düşeni yapmaya hazırız. Ben ve 15 avukat arkadaşım Kadir Şeker'in yargılanma sürecinde gönüllü olarak kendisi savunacağımızı beyan ediyoruz. "

KADİR İÇİN SOSYAL MEDYADA BİNLERCE MESAJ PAYLAŞILDI

Öte yandan  vatandaşlar da ‘Kasten öldürme’ suçundan tutuklanan Kadir Şeker için sosyal medyada #kadiricinadalet ve #kadirsuçsuzdur etiketleri paylaşımlarda bulundular. Dünden bu yana binlerce mesajın yayınlandığı konu sosyal  medyada en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

NE OLMUŞTU ?

Geçen çarşamba günü saat 21.30 sıralarında, Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi Yeni İstanbul Caddesi üzerindeki bir parkta yaşanan olay, iddiaya göre şöyle gelişti:

Antalya'da yaşayan Özgür Duran ile o dönem evli olan Ayşe D. aşk yaşamaya başladı. İkili, 4 ay önce Konya'ya gelip, yerleşti. Olay akşamı evde alkol alan Duran ile bu süreçte eşinden boşanan Ayşe D. arasında kıskançlık nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma sırasında Duran, genç kadını dövdi. Ayşe D. de evden çıkıp, yakınlardaki parka gitti.

PEŞİNDEN GİDİP DÖVMEYE DEVAM ETTİ

Özgür Duran da Ayşe D.'nin peşinden parka gitti. Parkta kadını dövmeye devam eden Duran'a, kütüphaneden çıkıp yanında yaşadığı teyzesinin evine doğru yürüyen Kadir Şeker, müdahale etti.

AYIRMAK İSTEYİNCE SALDIRIYA UĞRADI

Ancak Duran, Şeker'e de saldırdı. Boğazını sıktığı Şeker'i yere yatırıp, yumruklamaya başladı. Kadir Şeker, kurtulduktan sonra kaçmak istedi. Duran ise peşinden gittiği gence tekrar saldırdı. Bunun üzerine üniversiteye hazırlanan genç, meyve soymak için yanında taşıdığı bıçağı çıkardı. Boğuşma sırasında bıçak Özgür Duran, kalbine saplandı. Şeker, olay yerinden kaçtı.

Ayşe D.'nin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Duran, hayatını kaybetti.

POLİS KAN İZLERİNİ TAKİP ETTİ

Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, olay yerinden başlayan kan izlerini takip ederek, Kadir Şeker'i parka yaklaşık 1,5 kilometre mesafede bulunan teyzesinin evinde yakalayarak gözaltına aldı. Şeker, ifadesinde tek amacının dövülen kadının kurtarmak olduğunu, öleninin kendisine saldırması nedeniyle korkutmak amaçlı bıçağı çıkardığını, ancak boğuşma sırasında olayın yaşandığını söyledi. 

BENİ KURTARMAK İSTEDİ

Ayşe D. de geçen yıl mayıs ayında tanıştığı Özgür Duran ile 4 ay önce Antalya'dan Konya'ya gelip yerleştiklerini, daha sonra eşinden boşandığını, olay günü Duran'un kendisini önce evde, sonra parkta dövdüğünü, yanlarına gelen gencin kendisini kurtarmaya çalıştığını anlattı.

SUÇ MAKİNESİ ÇIKTI

'Kasten yaralama', 'hırsızlık', 'yağma' ve 'uyuşturucu madde ticareti' suçlarından toplam 19 suç kaydı olan Duran'ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Yüzünde çok sayıda yara izi bulunan Kadir Şeker ise sevk edildiği adliyede 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

MÜSLÜM EVCİ- SÖZCÜ/KONYA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
THY sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
YHT seferleri durduruldu
YHT seferleri durduruldu
sanalbasin.com üyesidir