İnternet üzerinden çilingir çağırmayın

İnternet üzerinden çilingir çağırmayın

Tanata: Vatandaşlar internetten çilingir çağırmasın. Çağırdıkları çilingirden mutlaka yetki belgesi istesin

08 Mayıs 2018 - 12:12 - Güncelleme: 08 Mayıs 2018 - 12:34

Konya’daki çelik kapı bayilerinin yetkili servisi Kürşat Tanata, son zamanlarda internet üzerinden çilingir hizmeti almak isteyenlerin hırsızlık olaylarıyla karşılaştığını belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Çelik kapı ve çilingirlik hizmetinde 40 farklı markanın yetkili servisliğini yapan Tanata, özellikle internet üzerinden sahte çilingirciler türediğini ifade ederek, bu kişilerin ürün ve hizmet fiyatının altında fiyat vererek hizmeti cazip hale getirdiklerini, ancak ucuz hizmete aldanan vatandaşların daha sonra hırsızlık, taciz gibi olaylarla karşı karşıya kalabildiğini söyledi.

Konya’daki çilingir ücretinin 50 TL’den başladığını ve vatandaşların bunun altındaki rakamlara aldanmamalarını isteyen Tanata, “Vatandaş internetten çilingir arıyor. ‘Ucuz çilingir’, ‘Şok!... Bugüne özel kapı açma 20 TL’ gibi güya kampanyalı ve ucuz hizmet vererek vatandaşı kendilerine çekiyorlar. Vatandaş da ekonomisini düşündüğü için ucuz olanı tercih ediyor. Ancak bu kişiler çilingir değil, hırsız. Kapının kilidini değiştirip yedeğini kendilerine alıyorlar. Daha sonra gidip kilit değişimi yaptıkları ev, işyeri ya da araçlardan hırsızlık yapıyorlar. Hatta internet üzerinden vaat ettikleri bu çilingir hizmetini daha da kötüye kullanarak cinsel istismardan cezaevinde yatanlar var. Bu nedenle vatandaşlar, internetten her önlerine çıkan, özellikle reklam yazan sitelerden çilingir çağırmasınlar. Çağırdıkları çilingirden mutlaka yetki belgesi istesinler. Ya da çilingir ihtiyacı duyduklarında çelik kapı, anahtar ya da çilingir firmalarından yardım talep etsinler. Kapılara asılan çilingirci etiketlerine de güvenmesinler. Gelen çilingirden mutlaka yetki belgesi istesinler ve şüpheli durumda polise haber versinler” dedi.

Sahte çilingirler nedeniyle hırsızlık ve diğer suçların önlenmesi için 2,5 ay önce bir yasa çıkarıldığını dile getiren Tanata, vatandaşın öncelikle kendi tedbirini alması gerektiğini vurguladı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emine Kulak
    8 ay önce
    Güveniş İsmail Bey zamaninda geldi isini temiz bir sekilde yapti ve gitti. Ayrica guler yuzlu ve saygili. Tavsiye ederim.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'ndan sert tepki
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'ndan sert tepki
İdlib'den bir acı haber daha geldi
İdlib'den bir acı haber daha geldi
sanalbasin.com üyesidir