Hz. Pir’in mutfağında aşure yeniden kaynadı

Hz. Pir'in mutfağında aşure yeniden kaynadı

Hazreti Mevlana'nın dergahında asırlardır Mevlevi usullerine göre pişirilen aşurenin kazanı yeniden kaynadı. Unutulmaya yüz tutmuş aşure kaynatma merasimi, 94 yıl aradan sonra Mevlana Müzesi'nin avlusunda yapıldı

28 Eylül 2019 - 19:30

İnsan ve İrfan Vakfı, unutulmaya yüz tutmuş aşure geleneğini yeniden yaşatmak için Mevlana Türbesi avlusunda aşure kaynatma töreni düzenledi.

Hazreti Mevlana'nın dergahında Mevlevi usullerine göre asırlardır pişirilegelen aşure geleneğinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla 94 yıl aradan sonra yeniden düzenlenen tören ile 3 ton aşure yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu da kazanların kaynadığı sırada ilahi söyledi.

İnsan ve İrfan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmed Fatih Çıtlak, Konya'da 94 yıldır yapılmayan aşure kaynatma geleneğini Hazreti Mevlana'nın dergahında yeniden başlatmanın memnuniyetini dile getirerek, "Konya'daki bu asitanede aşure geleneği ile Hazreti Hüseyin efendimizden başlayarak tüm şehitlerimiz anılır ve bu aş herkese dağıtılırdı. Vakfımızın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla kaynattığı bu aşure sıradan bir aşure değil. En az 400 senelik geleneklerle kaynatılıyor. Yani tamamıyla geçmişteki gibi aslına uygun yapılıyor" dedi.

Merasimin ardından pişirilen aşure, Mevlana Türbesi'ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler ile vatandaşlara ikram edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TSD'den Vali Toprak'a ziyaret
TSD'den Vali Toprak'a ziyaret
Öztürk: İşsizliğin sebebi yüksek faizler
Öztürk: İşsizliğin sebebi yüksek faizler
sanalbasin.com üyesidir