Halka Beğüş Mescidi ve alanı imara açılıyor

Halka Beğüş Mescidi ve alanı imara açılıyor

Ankara Caddesi üzerindeki Halka Beğüş Mescidi ve Türbesi’nin alanının ve doğu kısmında bulunan Milli Emlak’a ait arsanın birleştirilerek sosyal tesis yapımı için imara açılması girişimlerinin başlatıldığı öğrenildi

06 Şubat 2020 - 15:08

Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü’ne ait Halka Beğüş Mescidi ve Türbesi ile alanının doğu kısmına yapılması düşünülen sosyal tesis için imar çalışmalarının başladığı öğrenildi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilerinden alınan bilgiye göre, türbe ve alanının Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olduğu, boş alanın doğu kısmında bulanan evin ise Milli Emlak’a geçerek boşaltıldığı bildirildi. Daha sonra Milli Emlak’a ait olan arsanın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Halka Beğüş Mescidi’nin bulunduğu alana dahil edilmesi için girişimler başlatıldı. Arsanın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne geçmesi için Milli Emlak’tan belediyeye devredilmesi gerekiyor. Arsanın imara açılması için birçok girişim de başlatıldı. Arsanın imara açılmasından sonra, buraya sosyal tesis yapılacağı öğrenildi.

ARSAYA SOSYAL TESİS YAPILMASI DÜŞÜNÜLÜYOR

Türbenin bulunduğu arsanın doğu kısmındaki evin arazisinin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredilmesinin ardından arazi tek mülkiyete geçmiş olacak. Böylece türbenin bulunduğu arazinin geniş olmasıyla imara açılabilecek. Arazinin tek mülkiyete geçmesiyle sosyal tesis yapımı için imar izni çıkarılması gerekiyor. İmar izni alındıktan sonra tarihi Halka Beğüş Türbesi’nin yanına tapu fazlalığı oluşarak sosyal tesis yapımı için imar çalışması yapılacak. Prosedürler tamamlandıktan sonra, sosyal tesisin yapımını kimin üstleneceği ise merak konusu oldu. Şu anda sadece yapımı düşünülen sosyal tesis için herhangi bir girişim ve protokol imzalanmadı. Önümüzdeki günlerde arazinin nasıl değerlendirileceği de kamuoyu tarafından merak edilen konular arasında yer aldı.

KİRACI TARAFINDAN KÜLTÜR FAALİYETLERİ YAPILIYOR

Halka Beğüş Türbesi’nin bulunduğu alan ve eski bina bir dernek tarafından 8 yıldır kiralık olarak kullanılıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile dernek arasında her yıl yapılan yeni sözleşme ile kira süresi bir yıllığına uzatılıyor.  Türbenin bulunduğu alanda kiracı dernek tarafından son yıllarda çevre düzenlemesi yapıldı. Türbenin yanındaki evi kullanan dernek üyeleri, bazı faaliyetlerini burada gerçekleştiriyor.  Bu alanda ticari hiçbir girişim yapılamazken, herhangi bir yapının yapılmasına da kesinlikle izin verilmiyor.

SERVET R. ÇOLAK / ANADOLUDA BUGÜN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vatandaşa ücretsiz maske
Vatandaşa ücretsiz maske
Umreciler Konya'ya ulaştı
Umreciler Konya'ya ulaştı
sanalbasin.com üyesidir