Gıdada sahtecilik yapan firmalar ifşa edildi

Gıdada sahtecilik yapan firmalar ifşa edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı denetimlerde 229 firmanın gıdada sahtecilik yaptığını tespit etti

14 Ocak 2020 - 18:35 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 - 19:43

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini açıkladı. Taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün ifşa edildi. Konya’da 7 firmanın ürettiği 18 üründe de katkı maddesi çıktı.

Duyuruda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünün listesi yer aldı. Konya’da 7 firma tarafından üretilen 18 üründe katkı maddesine rastlandı.  Böylece ilk kamuoyu duyurusunun gerçekleştirildiği 2012 yılından bu yana bin 443 firmaya ait 3 bin 202 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Açıklamada, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamuller, meyve ve sebze işleme ürünleri, kuru yemiş ve çerezler ile takviye edici gıdalarda taklit-tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünlerin listesi yer aldı. Listede şekerli mamullerde ilaç etken maddesi ve glikoz, meyve ve sebze işleme ürünleri kapsamında salçada ve baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürünlerinde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde ise nişasta, jelatin ve bitkisel yağ belirlendi. Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı belirlenirken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde domuz eti, tek tırnaklı eti, at eti, soya, kanatlı eti, sakatat, deri dokusu ve baş eti tespit edildi.

Konya’da üretilen ürünlerdeki katkı maddeleri şöyle açıklandı:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEKER sağlık çalışanlarını unutmadı
AKŞEKER sağlık çalışanlarını unutmadı
Koronavirüste bugün vefat 87, iyileşen hasta 264 oldu
Koronavirüste bugün vefat 87, iyileşen hasta 264 oldu
sanalbasin.com üyesidir