Fatih Çıtlak, Tantavi Buluşmalarında insanı anlattı

Fatih Çıtlak, Tantavi Buluşmalarında insanı anlattı

Tantavi buluşmaları kapsamında Araştırmacı - Yazar M. Fatih Çıtlak,  ‘İnsan ve Zaman’ konulu sunumu ile Konyalılarla bir araya geldi. Çıtlak, insanın zamanla, zamanın da ancak insanla anlaşılabilen bir kavram olduğuna dikkat çekti.

26 Şubat 2020 - 12:52

Meram Belediyesi tarafından Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen konferansa Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Uçar, teşkilat mensupları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇITLAK; “İNSAN ZAMANLA, ZAMAN DA İNSANLA ANLAŞILABİLİR”

İnsanın zamanla, zamanın da ancak insanla anlaşılabilen bir kavram olduğuna dikkat çeken Araştırmacı Yazar Fatih Çıtlak, “Niye bu kadar önemli gün ve geceleri Allah nazarımıza veriyor: Üç aylar, Ramazan ayı, Kadir Gecesi vb. Namaz vakti diyoruz. Bütün bunlar insanın zamanla, zamanın da insanla anlaşılabileceğinin bir göstergesidir” dedi.   

“EN BÜYÜK ÖLÜM ALEMETİ DOĞUM”

En büyük ölüm alametinin doğmak olduğunu kaydeden Çıtlak, “Bir insan doğdu mu mutlaka ölecektir. Allah Teâla bizi beka aleminden fena alemine gönderiyor. Zaman insanı yaşlandırıyor. Güneş ve ay senin vücudunda gerekli işlemleri yapıyor ve seni ifna(fena)ya doğru götürüyor. Allah adeta kuluna diyor ki; ‘Ben seni beka aleminde yarattım. Sana beka sırrı verdim. Ruhumdan ruh üfledim. Seni baki alemden fani aleme gönderdim. Sen bu fani alemde sadece yaşayıp ölmek için yaşarsan haşa hayvanlar da bunu yapıyor” ifadelerini kullandı.

“İNSAN KELİME OLARAK İKİLİK İFADE EDİYOR”

İnsanın  kelime manası olarak ikilik ifade ettiğini vurgulayan Çıtlak, “Hem hilkate bakıyor hem kudrete. Hem hâlika bakıyor hem mahluka. Hem fani alemde hem baki aleme bakıyor. Böyle yaratılan tek varlık insandır. Allah Teala, adeta bize diyor ki; ‘Ben senin parmak ucuna kadar özendim. Senin gibi bir insan daha var mı alemde; yok. Hepinizi tek yarattım.’ Hz. Adem’den son insana kadar gelecek tüm insanları Allah tek yaratıyor. Peki toprağa girip ölmek için mi bu? Çürüyüp gitmen için mi? Hayır. Zaman insanı öğütüp faniye götürüyor, mekan da seni öğütüp faniye götürüyor. Allah diyor ki; ‘Sen bu zaman içinde Ben’imle beka zevkini, o ölümsüzlük zevkini tatmak istemez misin?” diye konuştu.   

Araştırmacı Yazar M. Fatih Çıtlak, yaklaşık iki saat süren sohbetini dua ile tamamladı. Programdan sonra Meram Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Pırıltı, günün anısına Fatih Çıtlak’a Meram kitabını hediye etti. Fatih Çıtlak, okurlarına kitaplarını imzalarken Meram Belediyesi tarafından katılımcılara şivlilik ve ballı süt ikram edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'daki umrecilerde tahliye sevinci
Konya'daki umrecilerde tahliye sevinci
Koronavirüste test sayısı düne göre yüzde 25 arttı
Koronavirüste test sayısı düne göre yüzde 25 arttı
sanalbasin.com üyesidir