Emlakçılardan "konut kredi faizlerinin düşürülmesi"...

Emlakçılardan "konut kredi faizlerinin düşürülmesi" talebi

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, konut faizlerinde yapılacak indirimin emlak sektörünün canlanmasına sebep olacağını söyledi

31 Temmuz 2019 - 13:12

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, ekonominin canlanması için Konyalı emlakçılar olarak konut kredi faizlerinin düşürülmesini istediklerini söyledi.

Dünyadaki ekonomik gelişmelerden olumsuz etkilenen piyasaların emlak sektörü adına düzelebilmesi için konut sektöründe fiyatları ve konut kredi faizlerinin düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, "Ekonomide alınan tedbirlerin piyasalara yansımasını çok olumlu görmekteyiz. Onun için konut kredi faizlerinin düşürülmesi, sektör adına önemlidir" dedi.

Merkez Bankası faiz indiriminin konut kredilerine yansımasının uzun süredir durgunluk yaşayan emlak sektöründe canlanma beklentisi oluşturduğunu ifade eden Altınay, şunları söyledi:

"Bazı bankalar şimdiden konut faizlerinde indirim yapmaya başladı ve faizi aylık yüzde 1,50'nin altına düştü. Bu düşüşün sürmesini bekliyoruz. Hem bankaların hem de Merkez Bankası'nın daha fazla faiz indirimi yapacağını öngörüyoruz. Faizlerdeki bu düşüş gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacaktır. Zaten sektörün önündeki en büyük sıkıntı faizlerin yüksek olmasıydı. İnsanlar parayı faizde tutuyorlardı. Emlak ofisleriyle yaptığımız görüşmelerde, telefonların daha sık çalmaya, insanların arayıp konut sormaya başladığını memnuniyetle öğreniyorum. İnsanımız bu gelişmeleri takip ediyor, herkes ekonomist gibi. Faiz getirisi azalacak diye konut fiyatları yükselmeden bir an önce konut araştırmaya başladılar."

Kurban Bayramı'ndan sonra sektördeki hareketliliği daha fazla hissedeceklerini kaydeden Altınay, "Bu dönemden sonra sektör olarak hareketlilikte makul seviyelere yaklaşırız. Yılın durağan dönemlerini eylül ayı itibarıyla yıl sonuna kadar telafi ederiz ve satışlar çok iyi olur. Bu gelişmelerin etkisiyle konut satışlarında yüzde 30-35 seviyelerinde artış olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar da çok fazla zaman kaybetmeden, gayrimenkul fiyatları yükselmeden ihtiyaçları olan konut yatırımlarını yapsın. Yaz tatilinizi bile erteleyin önce gayrimenkul ihtiyacınızı karşılayın, tatile gidip geldiğinizde konut fiyatlarını yükselmiş bulabilirsiniz" diye konuştu.

Konut satışlarında KDV ve tapu harcı indirimlerinin de yıl sonuna kadar devam ettiğini anımsatan Altınay, faiz ve vergi indirimleriyle vatandaşın konut alma fırsatını kaçırmaması gerektiğini söyledi.

Stoktaki konutların uygun fiyata satışının sağlanması gerektiğine işaret eden Altınay, "İnşaat sektöründe son açıklanan satış rakamları fiyatların aşağı çekilmediğini gösteriyor. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından konut kredi faizleri de düşürülmeli. Gayrimenkul fiyatları aşağı çekilirse ülke genelindeki 2 milyona yakın konut stoku kısa zamanda erimeye başlar" diyerek, bunun da da emlak sektöründeki canlanmanın göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hamzalarlı öğrencilerden basket takımlarına ilginç isimler!
Hamzalarlı öğrencilerden basket takımlarına ilginç isimler!
Konyaspor'da hazırlıklar devam etti
Konyaspor'da hazırlıklar devam etti
sanalbasin.com üyesidir