Efsane başkanlar geri döndü

Efsane başkanlar geri döndü

Konya'nın iki ilçesinde belediye başkanlığını bağımsız adaylar kazandı. Daha önce ilçelerinde yaptıkları hizmetlerle "Efsane Başkan" olarak anılan Beyşehir Belediye Başkan Adayı Adil Bayındır ile Ereğli Belediye Başkan Adayı Hüseyin Oprukcu, rakiplerine göre farklı oy alarak yeniden başkan seçildi

31 Mart 2019 - 23:23 - Güncelleme: 01 Nisan 2019 - 02:47

Konya'nın Beyşehir ve Ereğli ilçelerinde belediye başkanlığı yapan ve halkın takdirini toplayan efsane başkanlar Adil Bayındır ve Hüseyin Oprukcu, bağımsız olarak girdikleri seçim yarışından başarıyla çıktı.

Beyşehir'de kesin olmayan sonuçlara göre bağımsız aday Adil Bayındır. oyların yüzde 49,74'ünü alarak, yeniden Beyşehir Belediye Başkanı seçildi. Beyşehir'de 3 dönem başkanlık yaparak, hayata geçirdiği hizmetlerle halkın takdirini toplayan Bayındır, en yakın rakibi AK Partili Üzeyir Yaşar'a 3 puan fark atarak yarışı önde götürdü. Bayındır'ın diğer rakipleri BTP oyların yüzde 1,66'sını, SP yüzde 1,39'unu, DP ise 0,43'ünü anabildi. 

Üç dönem Beyşehir’de Belediye Başkanlığı yapmış, bu dönem MHP’den tekrar aday adayı olan Adil Bayındır, Cumhur İttifakı nedeniyle MHP aday çıkarmayınca, Bağımsız Başkan Adaylığını açıklamıştı.

GERGİNLİK YAŞANDI 

Beyşehir'de oyların sayımının sonuna yaklaşıldığı sırada Cumhur İttifakı adayı olan Ak Partili Üzeyir Yaşar'ı destekleyen partililer, iddiaya göre itiraz için ilçe seçim kurulu önüne geldi. Bağımsız aday Adil Bayındır'ı destekleyenler ise seçim kurulu önüne geldi. Bunun üzerine iki grup arasında zaman zaman gerginlik çıktı. Bağımsız aday Adil Bayındır, seçmenlerini sakinleştirip, dağılmalarını sağladı.

OPRUKCU RAKİPLERİNE FARK ATTI

Ereğli'de Bağımsız Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Hüseyin Oprukcu, oyların yüzde 36,40'ını alarak rakiplerini geride bırakırken, AK Parti yüzde 31,66, CHP yüzde 26.34, İYİ Parti yüzde 2.85, BTP yüzde 1.19 oranında oy aldı.

Ereğli'de de 2009-2014 yılında MHP'den Ereğli Belediye Başkanlığı'nı kazanan Hüseyin Oprukçu, 31 Mart'ta yapılacak seçimler için yeniden MHP'den aday adayı olmuştu. Ancak seçim çalışmaları sürerken Cumhur İttifakı'ndan dolayı MHP aday çıkarmayınca Oprukçu bağımsız olarak adaylığını koydu. Oprukçu, resmi olmayan sonuçlara göre Ereğli Belediye Başkanı seçildi. 

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Veterinerler Beyşehir'de buluştu
Veterinerler Beyşehir'de buluştu
sanalbasin.com üyesidir