Edebiyat ve musiki TYB’de buluştu

Edebiyat ve musiki TYB'de buluştu

TYB'de düzenlenen "Edebiyat ve Musiki" konulu programda Osmanlı tecrübesi içinde gelişen edebiyat ve musiki ilişkileri ele alındı

10 Kasım 2019 - 11:16

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen kültürel etkinliklerin bu haftaki konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslâm Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ak ve Türk Din Mûsikîsi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Mustafa Yıldırım idi.

“Edebiyat ve Mûsikî Buluşmaları” başlıklı programda akademisyenler tarafından Osmanlı tecrübesi içinde gelişen edebiyat ve mûsikî ilişkileri anlatıldı. Programda Osmanlı edebiyatında bestelenmiş seçme eserler de Öğretim Görevlisi Mustafa Yıldırım tarafından sazendeler eşliğinde icrâ edildi. Doç. Dr. Murat Ak icrâ edilen eserlerin medeniyet telakkisi içinde edebî, tasavvufî ve felsefî tahlillerini yaptı.

Doç. Dr. Murat Ak edebiyat ve mûsikînin insanın paylaşma ve anlam arayışının bir sonucu olarak ortaya çıktığını, hem edebiyatın hem de mûsikînin medeniyetin temel bileşenleri ve birbirilerinin tamamlayıcıları olduğunu söyledi. İslâm medeniyetinin mutlak ve tek hakikat anlayışı ile varlığı bir bütün olarak kavrayan bir medeniyet olduğuna vurgu yapan Ak, bu anlayışın edebiyatı ve mûsikîyi; beste-güfte, muhteva-şekil konularında birbirlerini besleyen alanlar haline getirdiğini ifade etti.

Klasik Türk edebiyatı ve Türk mûsikîsinin birbirini bütünleyen simetrik bir ilişki içinde geliştiğini söyleyerek bunu icrâ edilen eserlerin güfteleri üzerinden anlatan Ak, güfte ve beste, muhteva ve şekil üzerinde beliren uyumun sahip olunan varlık tasavvurunun zorunlu bir sonucu olarak ortaya çıktığını ekledi.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Sultan I. Mahmut, Hüseyin Sîret Efendi, Mehmet Âkif Ersoy, Münir Nurettin Selçuk, Yesârî Asım Arsoy gibi birçok önemli şair ve bestekârın şiirleri ve besteleri programa renk kattı.

Programın ardından Prof. Dr. Hayri Erten ve Hafız Ahmet Çalışır tarafından katılımcılara plaket takdiminde bulunuldu. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Derebucak Kaymakamı Doğan'dan deprem açıklaması
Derebucak Kaymakamı Doğan'dan deprem açıklaması
AK Parti Karatay'ın üyelik standına yoğun ilgi
AK Parti Karatay'ın üyelik standına yoğun ilgi
sanalbasin.com üyesidir