"Doğu Türkistan’daki zulme karşı duaya kalkalım"

"Doğu Türkistan'daki zulme karşı duaya kalkalım"

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, Türk halkını, Doğu Türkistan'da yaşanan zulme karşı hep birlikte tepki gösterip, dua etmeye çağırdı

11 Şubat 2019 - 12:24

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, Doğu Türkistan'da yaşanan zulme karşı duyarsız kalınmaması gerektiğini belirterek, çin'in baskıcı politikalarının lanetlenmesi gerektiğini söyledi.

Karaca, Doğu Türkistan’da uzun yıllardır süren insanlık dramının halen devam etmesinden büyük üzüntü duyduklarını dile getirerek, 2009 yılından itibaren giderek hızlanan zulmün, eğitim merkezi, rehabilitasyon merkezi adı altında dünyaya lanse edilen yüksek duvarlarla örülü toplama kamplarında acımasız bir şekilde sürdüğünü kaydetti.

Dr. Karaca, "BM raporlarına göre bu kamplarda resmi rakamlara göre 1 milyon Uygur Türkü bulunurken esasen bu rakamın 5 milyona yakın olduğu tüm insanlık tarafından bilinen bir gerçek olarak göze çarpıyor. Doğu Türkistan'da tutuklanan ve gözden kaybolan insan sayısı günden güne artıyor. Kaybolan bu masum insanların, sayısı 40’ ı bulan toplama kamplarında olduğu veya hunharca katledildiği düşünülüyor. Menfaatleri söz konusu olunca tüm dünyayı ayağa kaldıran kuruluşların sadece uzaktan takip ettiği ve eksik raporlar tuttukları Doğu Türkistan özgür yaşam ve barış bekleyen bir yurt olarak bizlerin içini acıtıyor. Son olarak alınan haberlere göre okuduğu türküler ve söylediği destanlarla mazlum Doğu Türkistan halkının sesi olan sanatçı Abdürehim Heyit haksız yere tutulduğu hapishanede şehit edildi. Tüm Uygur şehitlerinin mekanı cennet olsun" dedi.

Yurdumuzun dört bir yanında bu zulmü duyurmak ve tüm dünyayı harekete geçirmek için protestolar yapıldığını hatırlatan Karaca, "Bizler de tüm insanlığa, tüm Müslümanlara ve tüm dünyaya sesleniyoruz; 'Doğu Türkistan'daki zulme sessiz kalmayalım. Çin’in baskıcı politikalarını hep birlikte lanetleyelim, zulme karşı duaya kalkalım” diye konuştu.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da Galatasaray maçı öncesi moraller yüksek
Konyaspor'da Galatasaray maçı öncesi moraller yüksek
Teknik heyetten, altyapıya ziyaret
Teknik heyetten, altyapıya ziyaret
sanalbasin.com üyesidir