Doğrul: Bir ayda 212 TL daha yoksullaştık

Doğrul: Bir ayda 212 TL daha yoksullaştık

Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Doğrul, 2018 yılı Eylül ayı asgari geçim indirimi endeksi sonuçlarına göre yaşam standardının 212 TL daha düştüğünü belirterek, memura ek zam taleplerinin zorunlu hale geldiğini kaydetti

11 Ekim 2018 - 16:54

Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, 2018 Eylül ayı asgari geçim rakamlarına bakıldığında, ailelerin bir ayda 212 TL daha yoksullaştığını söyledi. 

Düzenlediği basın toplantısında bu ekonomik şartlarda memurlar için ek zammın zaruri hale geldiğini dile getiren Doğrul, "Artık görülmüştür ki, memurlarımızın bu rakamlarla geçinme imkanları kalmamış, hayat standartları giderek gerilemeye başlamıştır. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı 2018 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2018 fiyatlarına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin TL olarak hesaplandı. Ağustos ayında,  5978,82 TL olan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 212,22 TL artışla 6.191,04 Lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 3,55 oranında arttığını gösterdi. Araştırmalarda yine açlık sınırı, gıda harcaması, kira ve gider giderler de hesaplanmıştır. Bu araştırmaların sonuçlarına göre gelirleri sabit olan ailelerin giderleri da sürekli artmaya devam ederken, Eylül ayında memurun önceki aya göre 212 TL daha fakirleştiği görülmektedir. Artık görülmüştür ki, memurlarımızın bu rakamlarla geçinme imkanları kalmamış" dedi.

Kamu-Sen Konya İl Temsilciliğine bağlı sendikaların şube başkanlarının da katıldığı toplantıda talep ettikleri memura ek zammın zaruri hale geldiğini ifade eden Doğrul, böyle bir zammın piyasalara da olumlu yansıyacağını söyledi.

KONYA OLAY

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Şeyh Galib, yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır'
'Şeyh Galib, yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır'
Gazeteci Hadiye Ateş'in annesi vefat etti
Gazeteci Hadiye Ateş'in annesi vefat etti
sanalbasin.com üyesidir