Reklam
Çubuk turşusu için denetim ekibi kuruldu
Reklam

Çubuk turşusu için denetim ekibi kuruldu

Çubuk turşusu için denetim ekibi kuruldu

10 Ocak 2018 - 17:12 - Güncelleme: 11 Ocak 2018 - 14:04
Reklam
Reklam

 

Turşusuyla adını duyuran Ankara’nın Çubuk ilçesinde kurulan Çubuk Turşusu Denetim Ekibi, Çubuk turşusunda tağşiş ve taklidi ortadan kaldırmak için çalışmalarına başladı.

Çubuk Kaymakamlığı, Çubuk Belediyesi, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ticaret Borsası tarafından oluşturulan Çubuk Turşusu Denetim Ekibi, sahte Çubuk turşusuyla mücadele edecek.

Çubuk Turşusu Denetim Ekibi Başkanı ve Zabıta Müdürü Ahmet Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların sahte turşu olup olmadığını kontrol etmek için aldıkları turşuların, etiketlerine dikkatlice bakmaları gerektiğini söyledi.

Piyasada çok fazla sahte Çubuk turşusu olduğunu vurgulayan Karakuş, "Çubuk tipi gibi ifadeler varsa ve üretim yerleri Çubuk dışındaysa bu turşular kesinlikle Çubuk turşusu değildir. Vatandaşlarımız bunlardan uzak dursunlar. Eğer Çubuk dışından üretilmiş ve Çubuk turşusu adıyla satılıyorsa, vatandaşlarımız derhal Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğüyle iletişime geçip bize ihbarda bulunsunlar." dedi.

Çubuk'ta üretim yapan turşu atölyelerinin de patente göre üretim yapmaları konusunda denetimlerin gerçekleştirildiğini hatırlatan Karakuş, şöyle konuştu:

"Biz denetim ekibi olarak sadece ilçe dışında değil ilçe içinde de üretimi yapılan turşuların üzerinde Çubuk ifadesi yazıyorsa, aldığımız patentte belirtilen üretim standartlarına uymak zorunda olduklarını üreticilerimize bildiriyoruz ve buna göre denetimlerimizi yapıyoruz. Sahte etiket bastırıldığını da tespit ettik. Bu nedenle de özel hologram uygulaması yapılacak. Bunu da biz yakında hazırlayıp turşucularımıza dağıtacağız. Vatandaşlarımızın da bundan sonra aldıkları turşuların hologramlı olmalarına dikkat etmelerini isteyeceğiz."

Denetim ekibinin Bakanlar Kurulu kararıyla kurulduğunu belirten Karakuş, "Aldığımız yetkiyle mücadelemize başladık. Sahte Çubuk turşusu üreten tesisleri ve satış yerlerini tespit ettik. Biz Çubuk turşusu markasını ve ilçemizdeki turşucuların hakkını korumak için çalışmalarımıza başladık. İnşallah ilçemiz dışında üretenlerle bu haksız rekabetin önüne geçmek için mücadelemize çok hızlı bir şekilde devam edeceğiz." diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Giresun'da çocuklarla buluşacak
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Giresun'da çocuklarla buluşacak
Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri
Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri
sanalbasin.com üyesidir