Beyşehir Belediyesi, su taşkınlarına karşı önlem aldı

Beyşehir Belediyesi, su taşkınlarına karşı önlem aldı

Beyşehir’de sağanak yağmur ile birlikte eriyen kar suları bölgede bulunan derelerde taşkınlara sebep oldu.

07 Şubat 2020 - 15:44

Şiddetli yağış Beyşehir ilçesinde de etkili oldu. Yağış nedeniyle Huğlu Boğaz Deresi ve Derebucak Baraj Deresi'nde taşkın meydana geldi.

Sel suları, Pınarbaşı, Akçabelen ve Yeşildağ mahallelerinde bulunan tarla ve bahçelerde su baskınlarına sebep oldu. Bazı evlerin bahçelerine kadar ulaşan sel sularının ise herhangi bir zarar veya mal kaybına sebep olmadığı bildirildi.

Öte yandan yol kenarlarındaki dere yataklarında bulunan kayalıkları ise Beyşehir Belediyesi ekipleri olası tıkanıklıkların yaşanmaması sebebi ile iş makineleri ile çalışmalar yaptı.

DOLAN DERELERDEN BEYŞEHİR GÖLÜ'NE SU TAKVİYESİ

Beyşehir’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle dolup taşan derelerden Beyşehir Gölü’ne su takviyesi yapıldı.

Türkiye’nin en büyük Tatlısu gölü olan Beyşehir Gölünde geçtiğimiz aylarda su seviyesinde ciddi kayıplar yaşanmıştı. İlçede Şiddetli yağış nedeniyle Huğlu Boğaz Deresi ve Derebucak Baraj Deresi'nden Beyşehir Gölü’ne akan yağmur ve kar suları gölün su seviyesinin yükselmesinde büyük umut oldu. Beyşehir Belediye Başkanımız Adil Bayındır, göle akan bir damla suyun sevindirdiğini, gölden boşa akan bir damla suyun üzdüğünü belirterek şu açıklamalarda bulundu.

Başkanımız Bayındır, “ilçemizde gerçekleşen sağanak yağış dolayısıyla, Derebucak’ımız ve Huğlu’muzda bulunan, gölümüzü besleyen derelerin dolup taştığını görmek bizleri sevindiriyor. Ufak çaplı zararlar dışında bölgemizde can ve mal kaybı olmaması da bizleri sevindiriyor. Su hayattır anlayışı ile önümüzdeki dönemde bu yağışlarla beraber inşallah gölümüz eski seviyelerine ulaşır. Çünkü gölümüzde geçtiğimiz aylarda yapılan gözlemler sonucu ciddi anlamda çekilmeler olmuştu. İşte bu yağışlar gölümüze, yeraltı su kaynaklarına ve barajlarımız can suyu olacaktır. Yüce yaratandan tek dileğimiz, rahmetini afetlere dönüştürmeden ilçemize ülkemize nasip etsin” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Böyle giderse 2 sonra esnaf kalmayacak
Böyle giderse 2 sonra esnaf kalmayacak
Koronavirüste iyileşen hasta sayısının artması umut oldu
Koronavirüste iyileşen hasta sayısının artması umut oldu
sanalbasin.com üyesidir