Bal üreticisinden sahte bal isyanı

Bal üreticisinden sahte bal isyanı

Konyalı bal üreticisi Mehmet Fatih Vural, sahte bal üreticilerine isyan etti. Vural, "Sahte bala dur denilmezse, yakın gelecekte, bu üretim miktarlarını rüyamızda bile göremeyeceğiz" dedi

06 Ocak 2019 - 00:29 - Güncelleme: 06 Ocak 2019 - 22:56

Türkiye'de arı görmeden yapılan sahte bal yurtiçi pazarda yüzde 30'lara ülke ihracatında yüzde 50'lere ulaştı. Konyalı bal üreticisi Mehmet Fatih Vural, sahte bal üretenlere isyan etti.

Türkiye'de hiçbir arıcının bal ihraç ettiğini görmediklerini, ihracat yapan firmaları çok iyi bildiklerini vurgulayan Vural, "Ürünün üzerinde ülkemizde üretilen balın yüzde 3,4'ü ihraç ediliyor yazıyor. Türkiye'de üretilen gerçek balın ancak yüzde 1'i ihraç ediliyordur. Türkiye'den ihraç edilen balın yüzde 2,4'ü ise yapma bal yani sahte baldır. Bu sahteciliğe karşı kanunen hiçbir şey yapamıyoruz. Tazminat davası açmayacaklarını bilsek bütünr sahte balcıları ifşa edeceğiz. Malesef kanun onlardan yana. Ürettikleri sahte ballar bütün analizlerden geçiyor ve halkımıza ne yazık ki, sahte bal yediriyorlar" dedi.

Bu sahteciliğe engel olunması gerektiğini ifade eden Vural, "Sahte bala dur denilmezse, yakın gelecekte, bu üretim miktarlarını rüyamızda bile göremeyeceğiz" diyerek, yetkililerin bir an önce gerekli yaptırımları uygulamasını istedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Futbol: Hazırlık maçı
Futbol: Hazırlık maçı
Futbol: Hazırlık maçı
Futbol: Hazırlık maçı
sanalbasin.com üyesidir