Adliye çalışanları iyileştirme bekliyor

Adliye çalışanları iyileştirme bekliyor

Adliye çalışanlarının birçok sorunu olduğunu belirten Türk Büro-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Efe, “Yargı Reformu Yasa Tasarısı adliye çalışanlarının haklarında iyileştirme yapmalıdır” dedi

04 Eylül 2019 - 12:16

Adli Yıl açılışının yapılmasının ardından Türk Büro-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Efe, bir basın açıklaması yaparak, adliye çalışanlarının sorunları ve Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Adalet ve hukuk toplumların olmazsa olmazıdır” diyen Efe, adaletin önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin zor günler geçirdiği bugünlerde, bu zorlu sürecin adaletle atlatılabileceğine dikkat çekti. Türkiye’de hukuksuzlukların yolunu açan bazı sorunlara değinen Başkan Efe, “Ülkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir kalkışma ile karşı karşıya kaldı. Kamuda örgütlenen FETÖ terör örgütü yüzünden, yüzlerce şehit verdik. Kamu kurumlarında yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin kaldırılması, ülkemizi 15 Temmuz ihanet sürecine sürükledi” dedi

ADALET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI GÖZARDI EDİLİYOR

Adalet çalışanlarının ciddi sorunları olduğunu ve bu sorunların gözardı edildiğini belirten Efe, “Her yıl adalet sistemimizin eksikliklerinin gündeme getirildiği “adli yıl” açılışlarında; Adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, Hakim ve Savcılar ile birlikte Adalet Hizmetinin temel taşları olan Yazı İşleri Müdürü, Zabıt Katibi, Mübaşir, Yardımcı Hizmetler, Teknik personel ve diğer tüm Adalet çalışanları unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta yok sayılmaktadırlar” diye konuştu.

 ADLİYE ÇALIŞANLARININ HAKLARINDA İYİLEŞTİRME YAPMALIDIR

Son dönemde ortaya atılan ve yakın bir dönemde de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de ele alınacak olan Yargı Reformu Tasarısı’nda Adalet Çalışanlarının bir bütün olarak yok sayıldığını savunan Başkan Efe, “Çalışanların fikri alınmadan hazırlanan bu tasarıda çalışanlar için herhangi bir iyileştirme olmadığı gibi çalışanların önündeki tek görevde yükselme hakkına da ket vurulmaktadır. Türk Büro-Sen gündemdeki Yasa Tasarısı için gerekli tüm girişimleri sürdürmekte ve bu olumsuzluğun tasarıdan çıkarılması için elinden gelen gayreti göstermektedir” ifadelerini kullandı.

BİR PAKETTE ADALET PERSONELİ İÇİN ÇIKARILMALI

Adalet personeliyle ilgili isteklerini sıralayan Başkan Efe, şunları söyledi, “Adalet çalışanlarının Görevde Yükselme sınavında mülakatın kaldırılması, 3600 ek göstergeden Adliye Çalışanlarının da yararlandırılması, Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmesi, ücret adaletsizliği, mesailerin tam ve zamanında ödenmesi, yolluk ücretlerinin artırılması, can güvenliğinin sağlanması gibi birçok sorunu çözüm beklemektedir.  Bugüne kadar çıkartılan yargı paketlerinde adalet çalışanları için bir iyileştirme yapılmaması on binlerce adalet çalışanını üzmüş ve Adalet Bakanlığına küstürmüştür. Adalet çalışanları, kendileri içinde bir Yargı Paketi çıkartılmasını beklemektedir. Bu istek ve düşüncelerle yeni adli yılın tüm Adalet Çalışanları başta olmak üzere, tüm üyelerimize, yargı camiasına ve aziz milletimize hayırlı olmasını diler, Türk Büro-Sen olarak tüm çalışanların işlerinde kolaylıklar dileriz.”

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'un 23. hafta hedefi 3 puan
Konyaspor'un 23. hafta hedefi 3 puan
Meram sebze üretim tesisinin geleceğini konuştular
Meram sebze üretim tesisinin geleceğini konuştular
sanalbasin.com üyesidir