Reklam
10 Kasım törenlerinde skandal

10 Kasım törenlerinde skandal

Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Konya'da törende yaşanan gecikmeye tepki gösteren Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, sorumlu olanların görevden alınması için talimat verdi

10 Kasım 2018 - 11:57

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80'inci yıldönümünde yurt genelinde olduğu gibi Konya'da da anıldı. Anıt alanında yapılan törende yaşanan gecikme nedeniyle İstiklal Marşı, 09.05'te çalan sirenler eşliğinde saygı duruşuyla birlikte okununca skandala imza atıldı. Vali Cüneyit Orhan Toprak, törenin ardından sorumlu müdüre tepki gösterip ihmali olanlarla ilgili, "Hepsini görevden alın"' diye talimat verdi.

Atatürk'ün vefatının 80'inci yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

VALİ TOPRAK OLAYA EL KOYDU

Tören Atatürk Anatı'na çelenk sunumuyla başladı. Saatler 09.05'e az bir süre kalınca Vali Cüneyit Orhan Toprak, görevlilere İstiklal Marşı'nın okunması gerektiği uyarısında bulundu. Ancak uyarıya rağmen İstiklal Marşı okunmadı. Saat 09.05'i gösterdiğinde sirenler çalmaya başladı. Vali Toprak da görevlilere 'İstiklal Marşı'na geçin' diye tepki gösterdi. Gecikme nedeniyle sirenler eşliğinde İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Tören sonrası Vali Toprak, sorumlu müdüre, gecikmenin yaşanmasına tepki gösterip ihmali olanlarla ilgili, "Töreni düzenleyici, hepsini görevden alın. Vali'ye tören yönettiriyorlar" şeklinde tepki gösterdi.

3-4 KEZ MÜDAHALE ETMESİNE RAĞMEN İSTİKLAL MARŞI OKUNMADI

Vali Toprak, Anıt'ta düzenlenen törenin ardından Devlet Tiyatrosu'nda düzenlenecek programa geçerken de yanında bulunan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Yaşin ile yaptığı sohbette, görevlileri 3-4 kez müdahale etmesine rağmen İstiklal Marşı'nın okunmadığını anlattı.

ATATÜRK'ÜN HAYATI VE KURTULUŞ SAVAŞINI ANLATAN ORATORYO SUNULDU

Devlet Tiyatrosu'nda düzenlenen tören, Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ve Kurtuluş Savaşı'nı anlatan oratoryo sunulmasıyla devam etti.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şahit
    6 ay önce
    Valinin istedi..Kemal merhaba. Valinin istediği saygı duruşundan önce İstiklal marşının okunmasına müdehale etti. Ama yönetmelikte öyle bir şey yoktur. Önce saygı duruşu sonra istiklal marşı okunur. Lütfen bunu konuyu araştırmanızı rica ediyorum. Olaylara şahit oldum. Valibey bu konuda haksız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbrahim Bodur vefatının üçüncü yılında anıldı
İbrahim Bodur vefatının üçüncü yılında anıldı
Anadolu Isuzu’dan kamyon ihracatına güçlü giriş
Anadolu Isuzu’dan kamyon ihracatına güçlü giriş
sanalbasin.com üyesidir